Bankalar suça ortak oluyor

HABER-İNCELEME| İLKER DOĞAN

Türkiye’de KHK’lılara yönelik kitlesel kırımın boyutları her geçen gün büyüyor. AKP iktidarının hukuksuz KHK’larla işten attığı insanlar, devlet ve bağlı kuruluşlar eliyle açlığa mahkum ediliyor. Son dönemde bankaların da bu insanlık suçuna suçuna ortak olması dikkat çekiyor. Önce işsiz bırakılıp sonra da açlığa mahkum edilen KHK’lıların banka hesaplarına yatırılan paralar hem kamu hem de bazı özel bankalar tarafından ‘gasp’ ediliyor. Adına eft/havale edilen parayı çekmek için bankaya giden KHK’lılara, ‘idari/keyfi’ gerekçelerle paraları verilmiyor. 

VAKIFBANK SİZİN GİBİLERLE ÇALIŞMAK İSTEMİYOR!

Sosyal medyada önceki gün yayınlanan videoda Vakıfbank’ta çalışan bir memur, yakınları tarafından kendisine yatırılan parayı çekmek isteyen KHK’lı bir vatandaşa, ihraç olduğu için ‘yasaklı’ listede yer aldığını, bu nedenle parasını veremeyeceğini söylüyor. Bu tutum o kişiye özel değil. Özellikle kamu bankaları KHK ile hukuksuzca ihraç edilen vatandaşlara aynı muameleyi yapıyor. Söz konusu paylaşımın altında aynı sorunu yaşayan onlarca KHK’lının yorumları var. 

Bir kullanıcı, “Bana da aynı şey yapıldı. Vakıfbank sizler gibi olan insanlara hizmet vermek istemiyor dedi çalışan.” diyor. Geçtiğimiz aylarda özel bir banka, KHK ile işinden çıkarılan kişinin maaş ödemesi dışında bankacılık işlemi yapamayacağına yönelik yaptığı sınırlamayla gündeme gelmiş ancak tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Hatırlarsınız, Balyoz sanığı Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’a ait olduğu iddia edilen ve bugüne kadar yalanlanmayan ses kaydında, kan donduran tehditler vardı. Kayıt 28 Mayıs 2012 tarihinde düşmüştü internete. Şöyle diyordu Çakmak: “Allah rövanşını göstermesin onlar için! Çocuğuna kadar (rövanşı alacağız). Bu iş böyle. Adamlar kaçacaklar. Bu ülkeden kaçacaklar çoğu. (…) İlk şeyimiz ne biliyor musun? Aç kalacaklar. Öyle başlayacak zaten. Bu kadar da boş değiliz ya.”

KİTLESEL KIRIMA ‘FETÖ’ KILIFI

Soykırım, bir topluluk veya bireylerinin bir plan çerçevesinde ve özel bir kasıtla yok edilmeleri anlamına geliyor. Bir insanlık suçu. 17/25 Aralık’ta suçüstü yakalanan AKP iktidarı, yolsuzluk ve rüşveti ortaya çıkarmakla suçladığı Hizmet Hareketi’ne yönelik tam bir kitlesel kırım başlattı. Hukuksuz KHK’larla 140 binden fazla insan işten atıldı. Özel şirketler kayyım eliyle gasp edildi. İşsiz kalan insanların başka işlerde çalışması KHK’larla engellendi. Yetmedi, özel şirketlere KHK’lı çalıştırılmaması için yazı bile gönderildi. Yapılanlar Soykırım öncesi aşama olarak değerlendiriliyor.

DIŞARI ÇIKAMAZSIN, İÇERİDE İŞ YOK!

KHK’larla işlerinden atılan insanların pasaportlarına el konuldu. Tutuklanmayanların dışarı çıkmasına engel olundu. Eşleri tutuklu kadınlara yardım yapan insanlar, ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklandı. Onlarca insan yaşadığı mağduriyete dayanamayarak intihar etti, bir o kadarı gözaltında gördüğü işkence nedeniyle can verdi.

HAVLU TEKNİĞİNİ KULLANIN!

Siyah transporterlarla insanlar kaçırıldı, aylarca alıkonuldu ve hiç bir açıklama yapılmadı. Onlardan biri olan Yusuf Bilge Tunç, aylardır kayıp! Rejimden kaçmak isteyen insanlar Meriç’te can verdi. Televizyonlarda Cemaat soruşturmaları kapsamında gözaltına alınan ya da tutuklanan insanlara ‘işkence’ yapılması gerektiği anlatıldı. Tetikçi Cem Küçük, hangi yöntemlerin kullanılması gerektiği bile ayrıntılı olarak açıkladı: “Sallandırın camdan aşağı, havlu tekniği var! Acımayın bunlara, bütün yöntemleri düşünebilirsin. Sonra bir sürü gerekçe bulunur! Camdan atladı, intihar etti, uyuşturucuyu fazla basmış!”

AKRABASI BYLOCK KULLANIYOR!

Akrabası ‘bylock’ kullanıcısı olduğu için işinden edilen insanlar oldu. İkinci derecede akrabası KHK ile kapatılan bir kurumda çalıştığı için memuriyetten atılan insanlar var. Cezaevleri, cezasını tamamladığı halde tahliye edilmeyen insanlarla dolu. Herkese kullandırılan ‘1 yıl denetimli serbestlik’ hakkı, Cemaat mensupları söz konusu olduğunda yok sayılıyor. İnsanlar cezalarını tamamladıkları halde, ‘pişman olmadıkları, etkin pişmanlıktan yararlanmadıkları, örgütsel faaliyetlere devam etme ihtimali olduğu’ gerekçesiyle tahliye edilmiyor.

MİLLETİN PARASI GASP EDİLİYOR

15 Temmuz sözde darbe girişiminden sonra insanların bankadaki paralarına hiç bir hukuki gerekçe gösterilmeksizin el konuldu. İnsanlar tek tek fişlendi. Yetmedi, kamu ve özel bazı bankalar, KHK’larla işten atılanlara insan onuruna yakışmayan uygulamalar yaptı. İş bulamadığı için zor durumda kalan KHK’lılara, yakınları tarafından gönderilen paralar bankalar tarafından gasp edildi. Bunun son örneği önceki gün Diyarbakır’da yaşandı.

ŞERH DÜŞÜLMÜŞ: ‘SAKINCALI VATANDAŞ’

Diyarbakır’da hayatını kaybeden bir öğretmenin çocuklarına destek için yurt dışında yaşayan arkadaşları, KHK’li ihraç N.K’nin hesabına 150 euro gönderiyor. Ancak gişedeki memur, ‘sakıncalı vatandaş’ olduğunu söylediği N.K’ya parasını veremeyeceğini söylüyor. Bunun üzerine video kaydı alan KHK’lı, “Yurt içinde çalışamıyoruz, iş vermiyorlar. Yurt dışından gelen paramızı da alamıyoruz.” diyerek yaşadıklarına tepki gösteriyor.

GÖNDERİLEN PARA: 150 EURO

Eğitim-Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eş Başkanı Sadrettin Kaya, “Bu durum insani olmadığı kadar Anayasaya da aykırıdır. Bu ülkede OHAL mantığı devem ediyor. İnsanlarımız hiç bir yerde çalıştırılmıyor. Bu ihraçlarla birlikte aileleri, çevreleri ve çocukları da cezalandırılıyor. Dışarıdan gelmiş bir 150 Euronun genel hayatın akışını etkilemeyeceği açıktır. Belki de bayram için gönderildi. Bu insanlara hayatın hiç bir alanında yaşam şansı tanınmıyor.” diyor.

ÜÇ FARKLI KHK’LIYA GÖNDERDİM, ÜÇÜNE DE PARA ÖDENMEDİ!

Sosyal medyada yayınlanan görüntünün altında onlarca yorum var. Onlardan bazıları şöyle: “Bana da aynı şey yapıldı. Vakıfbank sizler gibi olan insanlara hizmet vermek istemiyor dedi çalışan. Müşterim ürün bedeli göndermişti. O gün bir kere daha anlamıştım ki gittiğimiz her kapı kapanıyor yüzümüze. (…) @VakifBank yoneticileri, ilerde soykırım ve hırsızlıktan yargılanacaksınız. (…) Üç farklı kişiye gönderdiğim parayı alabilen çıkmadı. Bir keresinde evet paranız gelmiş denmesine rağmen sonra sistem kilitlendi daha sonra da havele gözükmüyor denilerek para verilmedi.”

1 YORUM

  1. Benim paramıda finansbank vermiyor.bir saat boyunca bekledim sürekli onay gelmedi diyor görevli bayan fakat benden sonra gelen müşterilerin ödemelerini hemen yapıyor.adıma gelen para sisteminizde görülüyor neden vermiyorsunuz dedim onay yok diyor benim paramı resme. gasp ediyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin