Bakan Nebati: KKM’yle dövizdeki dalgalanmaları büyük oranda engelledik

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin 21. Olağan Genel Kurulu’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kur korumalı mevduat (KKM) gibi finansal araçlarla enflasyonun tetikleyicisi olan döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların önüne geçildiğini savundu. Nebati, söz konusu açıklamaları yaptığı sırada dolar kuru 15,85’i aşmıştı.

Nureddin Nebati’nin açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

  • Mevcut küresel olumsuzluklara rağmen ülkemiz büyümeye devam ediyor ve öncü göstergeler ilk çeyrekte güçlü ve dengeli büyümenin devam ettiğini gösteriyor. İhracatta her ay rekor üzerine rekor kırıyoruz. Enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda.
  • Makro ekonomik hedeflerimize ulaşmakta finansal istikrarın öneminin farkındayız. KKM ve destekleyici enstrümanlarla enflasyonun önemli belirleyici olan döviz fiyatlarındaki dalgalanmaları büyük oranda engelledik, sıra beklentileri düzeltmekte. Şimdi hedefimiz enflasyon ataletini ve beklentisini düzeltmektir.
  • Tüm dünya, son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya. Örneğin İspanya’da üretici fiyat artışları bir buçuk yıl içinde yıllık bazda negatif seviyelerden yüzde 40’ın üzerine ulaşmış vaziyette.
  • Bir çabamız var; bu çaba Türkiye’de enflasyonun mutlak suretle kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir. Buna yapacağız. Bizimle birlikte olanlarla yapacağız. Bu işi başaracağız. Yanlış yapanın üstüne de gideceğiz.
  • Fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Enflasyonla mücadele timlerimiz birçok sektöre karşı denetimlerini sürdürüyor.
  • Büyük ölçüde beklentilerdeki bozulmadan ve dışsal faktörlerden kaynaklanan fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılması için gerekli adımları atıyoruz. Önümüzdeki dönemde fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis ederek halkımızın alım gücünü eskisinin de üzerine çıkarmak konusunda kararlılığımız nettir.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin