Bakan Bekir Pakdemirli açıkladı: Bilimsel açıklamalara ‘yasak’ geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bilim insanlarının gıda ve sağlık konusunda yaptıkları açıklamalara sınırlama getireceklerini açıkladı. Pakdemirli, “Efendim, ‘yumurta yemeyin, kolestrol yapar’… Bu da yasal düzenlemeden geçecek. ‘Hangi bilimsel gerekçelerle bunu söylüyorsunuz?’ diyeceğiz. Açıklayamazsa bunun bir cezai yaptırımı olması lazım. Para cezası.” dedi.

Milliyet Ankara Bürosu’nu ziyaretinde gündemi değerlendiren Bakan Pakdemirli, sahte gıdalara ilişkin çıkan haberlerin ‘çoğunun’ yalan olduğunu savundu. Pakdemirlİ’nin açıklamalarından satır başları şöyle: “Çayda boya, kaşar peynirinde patates, dönerde çamaşır suyu… Bunların yüzde 90’ı yalan. Kaşar peynirinin içerisine patatesi tutturamazsınız. Tutturacak usta varsa bravo. Geçen gün bir haber çıktı. ‘Dönerde çamaşır suyu’ diye. Cumhurbaşkanımız da beni aradı. ‘Bu ne?’ dedi. ‘Benim bildiğim kadarıyla dönerde çamaşır suyundan bir şey elde edilmez ama ben yine de bakayım’ dedim. Gıda Kontrol Genel Müdürümüz, bu haberi yapan arkadaşı aradı. Adam özür diledi. ‘Sen Türkiye’de bu haberi yaydın. Yaydığına göre bildiğin neresi varsa söyle, ekiplerimiz hazır. Baskın düzenleyeceğiz’ dedik. ‘Yok hayır’ dedi.”

MAKAMDA ETLERİ ÇAMAŞIR SUYUNA BASTIRDIM, SORUN YOKTU!

“Bir yandan da ben, makamda tavuk etlerini çamaşır suyunun içerisine bastırdım, ne olacak diye deniyorum. Elde edilen bir şey var mı, renk değişimi var mı diye baktık. Söz konusu değil. Bu haberi, yayanlar rulo döner üreticileri. Bunlar hazır döner üretiyorlar. İsteniyor ki Türkiye’de bütün döner büfeleri, hazır döner satın alsınlar, yerinden hazırlama yapmasınlar.”

BİLİMSEL AÇIKLAMAYA DENETİM GELİYOR

“Efendim, ‘yumurta yemeyin, kolestrol yapar’… Bu da yasal düzenlemeden geçecek. ‘Hangi bilimsel gerekçelerle bunu söylüyorsunuz?’ diyeceğiz. Açıklayamazsa bunun bir cezai yaptırımı olması lazım. Para cezası. Onu ekrana çıkaran yayıncı kuruluşa da ceza var. Gıda konularında herkes tribüne oynamayı çok seviyor. Bu, insanların söyleceklerini kısıtlamak asla değil ama bir yanlış yönlendirme yapılıyorsa orada bir nokta koymak lazım. Başkalarının sağlığına zarar veriyorsa orada bir durmak lazım.”

YANGINLARDA TAŞ MI KULLANALIM?

“(Yangınlarda uçak yerine helikopter kullanımına ilişkin) Ne kullanalım? Taş devrindeki gibi taşları mı kullanalım? Dünyada da örneklerine bakarsanız, helikopter daha fazla kullanılıyor. En verimli uçak, yeni alacağımız uçaklar da dahil, 1 ton su atma maliyeti 2.300 liranın altında değil. Ben ona bakarım, saat maliyetine değil. Helikopterin su atma maliyeti 1.200 lira. Türk Hava Kurumu’nunkilerin maliyeti 8 bin lira.”

1 YORUM

  1. “Bilimsel açıklamalara yasak geliyor “başlığı haberin içeriğini carpitmis olur.
    Gıda ile ilgili açıklama yapanlara “hangi bilimsel veriye göre bu açıklamayı yapıyorsun” demek ile aynı şey değil.
    Bence acilen başlığı duzeltin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin