Bahçeli: Parlamenter sistem özlemi boşunadır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerin 2023 yılında yapılacağını ve parlamenter sisteme geri dönüş olmayacağını söyledi.

Yunanistan’a tepki gösteren Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada “Türkiye’nin şakası yoktur” ifadelerini kullandı. Bahçeli erken seçim ve parlamenter sistemi tartışmaları için ise “Erken seçim tartışmaları mahsurludur, sinsi ve sivri bir amaca matuftur. Bilinmelidir ki, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır. İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye olacaktır. Parlamenter sistem özlemi boşunadır” ifadelerini kullandı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Akdeniz’de Yunanistan ile yükselen tansiyona dair ilk açıklamasını yaptı. Bahçeli’nin açıklamaları şöyle:

ATİNA’YA TEPKİ

Bir yanda Türkiye’yle Almanya´da müzakere masasına oturan Yunanistan’ın diğer yanda arasında deniz sınırı olmayan Mısır´la geçersiz ve yok hükmünde bir anlaşma imzalaması ahlaksız bir tertiptir. Türkiye’nin şakası yoktur.

Türkiye’yi Akdeniz´den çıkarmaya, Anadolu coğrafyasına kıstırmaya ve sıkıştırmaya hiçbir ülkenin gücü yetmeyecektir. Geçmişin hesabını güncelleyip üzerimize öfkeyle gelenlerin ya akılları başlarından gitmiş ya da sirtakiden dolayı bedenleri ve beyinleri uyuşmuştur. Nasıl ki 780 bin km2´lik kara parçamızın tek bir taşından taviz vermiyorsak 460 bin km2´lik mavi vatanımızın da tek bir damlasından vazgeçmemiz söz konusu olmayacaktır.

LOZAN ÇIKIŞI

Yunanistan Lozan Antlaşmasını çiğnemektedir. Yürürlükteki uluslararası antlaşmalar, bilhassa Doğu Ege Adalarının silahlandırılmasını yasaklamakta, yasal yükümlülükler getirmektedir. Yunanistan Türkiye’nin itirazlarına rağmen uluslararası hukuk çerçevesinde ahdi taahhütlerini ve antlaşmaları hiçe sayıp Doğu Ege Adalarının silahsızlandırılmış statüsüne aykırı hareket etmektedir.

ERKEN SEÇİM

Erken seçim tartışmaları mahsurludur, sinsi ve sivri bir amaca matuftur. Bilinmelidir ki, 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır. İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye olacaktır. Parlamenter sistem özlemi boşunadır.

DÖVİZ KURU

Siyaseti karıştırmak isteyen çürüklerin ekonomik saldırılardan medet umması, Merkez Bankası’nın döviz rezervinin eridiği yalanına bel bağlaması utanç vesikasıdır. Döviz kurunun yükselişinden sevinenler bir defa zalimlerin oyuncağıdır.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin