Azerbaycan, Laçın’ın 28 yıl sonra işgalden kurtarılmasını kutluyor

Azerbaycan’da halk yaklaşık 28 yıl Ermenistan işgalinde kalan Laçın’ın işgalden kurtarılmasını kutluyor.

Çocukken Laçın’ı terk etmek zorunda kalan Pervande Talıbova,“Bugün çok mutluyum. Bu hissi sözlerle ifade edemem. Laçın’dan çıktığımız zaman 9-10 yaşlarındaydım. Çocuktum ağlayarak, kederlenerek Laçın’dan ayrılmıştık. Bugün biz Laçın’a sevinerek, gurur hissi ile döneceğiz. Bizi bu sevinci, gurur hissini yaşatan şehitlerimizin ruhu, ailelerinin karşısında baş eğiyorum. Kendi toprağıma döneceğim için çok sevinçli ve gururluyum” dedi.

Türkiye’de 12 yıl yaşadıktan sonra doğduğu toprakları göreceğinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Perviz Türkoğlu, “Baba diyarımın işgalden kurtarıldığı için çok sevinçliyim. Laçın’a gitmeyi çok istiyordum ve bu bize kısmet oldu. Allah’a şükürler olsun. Askerlerimizi Allah korusun, şehitlerimize rahmet etsin. Allah gazilerimize şifa versin. Onlar bugünleri bize yaşattılar. Başta Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev’e bugünleri bize yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ermenistan ordusu anlaşma kapsamında, 20 Kasım’da Ağdam’dan, 25 Kasım’da ise Kelbecer’den geri çekilmişti. Laçın’ın da Azerbaycan’a verilmesiyle “Dağlık Karabağ”ın etrafındaki 7 bölgede Azerbaycan bayrağı dalgalanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin