AYM’den Gergerlioğlu açıklaması: Gerekçeli karar yolda

Bir tweeti paylaşması bahane edilerek milletvekilliği hukuksuz bir şekilde düşürülerek cezaevine gönderilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında AYM’nin hak ihlali kararı verdi ancak yerel mahkemeye ara kararı yollamadı. AYM yetkilileri kararın verildiği gün gerekçeli kararın hiçbir mahkemede verilmediğini gerekçeli kararın çıkar çıkmaz gönderileceğini belirtti.

Milletvekilliği düşürülen ve hapse giren HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) hak ihlali kararı verdi. Ancak AYM ara karar yollamadı ve yerel mahkemeye göndermedi. Bu kararın ardından Gergerlioğlu’nun hapisten çıkması beklenirken bir gelişme de yaşanmadı.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, söz konusu durumu AYM yetkililerine sorduğunu belirtti ve yetkililerin “Bir ara karar göndermedik, ancak kararımız dosyanın altında açık şekilde yer alıyor. Avukatlar dilerse oradan alıp başvurabilirler” şeklinde cevap aldığını aktardı.

‘‘GEREKÇELİ KARAR ÇIKAR ÇIKMAZ YOLLAYACAĞIZ’’

Sarıkaya, yetkililere geçmişte hem Enis Berberoğlu hem de Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararlarında AYM’nin yerel mahkemelere bir ön karar yolladığından söz edildiğini ifade ettiğini belirtti ve yetkililerin buna karşılık “Biz bugüne kadar olduğu gibi bunda da gerekçeli karar çıkar çıkmaz yollayacağız” dediğini yazdı.

AYM yetkililerinin cevabını ise şu şekilde aktardı:

“Zaten geçmişte de gerekçeli karar yolladık. Hiçbir mahkeme kararı verdiği gün gerekçeli kararını da veremiyor. Oy birliği ile bir karar aldık, ancak alınan karar ile ilgili olarak taslak üzerinde üyelerimizin çalışması yürüyor. Üyelerimiz Anayasa’nın 67 (siyasi faaliyet) ve 26’ncı maddesi (düşünceyi açıklama hürriyeti) ihlaline dayalı olarak kararını verdi. Ama aynı nedenle farklı gerekçelere dayandırarak oylarını kullanmış olabilirler. Şu an gerekçeli kararın taslağı üzerinde üyelerin çalışması devam ediyor. En kısa sürede yayınlayacağız…”

‘‘GEÇMİŞTE YAŞANANLAR AYM’Yİ TEMKİNLİ DAVRANMAYA İTMİŞ’’

Sarıkaya bu durumu “Aktarıldığına göre geçmişte yerel mahkemeler ara karar niteliğinde olan kararlara yönelik gösterdikleri tutum Anayasa Mahkemesi’ni temkinli davranmaya itmiş” diyerek yorumladı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin