AYM iptal etti, AKP genişletiyor: Memur olurken değil daha öğrenci olmadan fişleme!

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararının ardından yeniden düzenlenen memuriyete girişte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması teklifi komisyonda daha da genişletildi. 18 maddelik kanun teklifi Meclis İçişleri Komisyonunda görüşülerek kabul edildi.

Kamuya ilk kez girecekler ve yeniden atanacaklarla ilgili şartları düzenleyen teklife muhalefet “fişleme” tepkisi gösterirken, teklif komisyonda daha da genişletildi. Asker ve polisler gibi güvenlik güçleri için yapılması zorunlu olan güvenlik soruşturması öğrenci kabul sürecinde başlayacak. Güvenlik soruşturmasını geçemeyenler askeri ve polis okullarına alınmayacak.

Buna gerekçe olarak “asker ve polis olmak isteyenlerin 4 yıl eğitimden sonra mağdur olmaması” gösterildi. Karar, “Testi kırılmadan çözüm üretelim” diye savunulurken muhalefet, “Bu devletin içerisine bizden olmayanları yerleştirmeyi baştan keselim, demektir” yorumu yaptı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Komisyonda 2 günde toplam 15 saat süren görüşmelerde teklifin 13. maddesine AKP milletvekilleri tarafından verilen önerge ile ekleme yapıldı. Buna göre Millî Savunma Bakanlığı nam ve hesabına bakanlıkça belirlenen eğitim kurumları ile Millî Savunma Üniversitesi’ne bağlı fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitülerde, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı nam ve hesabına eğitim-öğrenim görecekler ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine bağlı eğitim-öğretim kurumlarında öğrenim görecekler, Polis Akademisinde ve Akademi nam ve hesabına diğer eğitim kurumlarında, eğitim görecekler ile kaymakam adaylığına atanacaklar hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, önergenin bakanlığın talebi doğrultusunda verildiğini belirterek gerekçesini şöyle iddia etti: “Askeri öğrenciler, Sahil Güvenlik ve Jandarma akademisi öğrencileri, Polis Akademisi öğrencileri ve kaymakam adayları okullarını bitirdiğinde polis, subay, astsubay, Jandarma ve Sahil Güvenliğin elemanı olacaklarsa güvenlik soruşturması yapılması zorunlu. Kaymakam adayları da aynı şekilde. Bunları öğrenci olarak okullara alırken arşiv araştırmasıyla alıp dört yıl boyunca eğitimini yaptırıp, ondan sonra ‘Güvenlik soruşturmanız doğru çıkmadı, yeterli çıkmadı’ diye ilişiklerini kesmek daha büyük adaletsizlik olur. Öğrenciyken alalım, bir sorunları yoksa öğrencilikleri bittikten sonra da yollarına kazasız belasız devam edebilsinler. Hem onların verdiği emekler boşa gitmesin hem devletimizin bunlara verdiği emekler boşa gitmesin. Aksi takdirde, jandarma akademisine aldığımız astsubay adayını iki yıl eğiteceğiz, iki yıl sonra yasal olarak güvenlik soruşturması yapabileceğiz, yaptığımız güvenlik soruşması sonucunda ilişiğini kesmek zorunda kalabileceğiz belki. Sadece insani anlamda bir mağduriyeti engellemek amacıyla yapılmasını faydalı gördüğümüz bir düzenlemedir.”

‘DEVLETE BİZDEN OLMAYANI ALMAYALIM DENİYOR’

Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, söz konusu değişiklik önergesi için, “Testi kırılmadan çözüm üretelim mantığımız var deniyor” değerlendirmesini yaparken CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, “Biz ‘baştan keselim’ de diyebiliriz yani bu ‘devletin içerisine bizden olmayanları yerleştirmeyi baştan keselim’ diye anlaşılabilir” dedi. CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da, AYM’nin iptal kararı sonrası getirilen teklifin öğrencilere kadar genişletilmesine tepki gösterdi, bu ek önergeyle birlikte teklife, kanunun yarısına eşdeğer olacak hacimde üçüncü bir halka eklendiğini söyledi. Kaboğlu, “Bu, olamaz yani bu, totaliter bir devlet ve toplum yapısına giden yolun temel taşları olarak görülür. Bunu çok sakıncalı görüyorum ve Anayasa Mahkemesi’nin de iptal edeceği maddelerin başında gelir bu” dedi.

Bakan Yardımcısı Aksoy, düzenlemenin normal üniversite öğrencilerini kapsamadığını belirterek, “Öğrenci adaylığına kabul edilmekle memuriyete kabul edilmiş polis adayı, astsubay adayı, subay adayları kapsıyor. Eğitim fakültesinde, hukuk fakültesinde öğrenim gören öğrenci değiller, memuriyetleri fakültenin kapısından girdikleri andan da başlayan güvenlik görevlisi adaylarımız” dedi.

Bu arada komisyonda güvenlik soruşturmasının kamuya alınacak herkesi kapsamadığı iddia edildi, yıllık olarak 30-40 bin kişiyi etkileyeceği öne sürülüyor. Güvenlik Soruşturması, Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin Meclis tatile girmeden Genel Kurul’da görüşülerek yasalaşması hedefleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin