Aydoğan Vatandaş: Beyaz Saray’ın sert açıklaması 1964’teki Johnson Mektubu’na benziyor

Erkam Tufan Aytav’ın You Tube kanalında sunduğu ’30 Dakika’ programının yeni konuğu gazeteci-yazar Aydoğan Vatandaş oldu. Programda TSK’nın geçtiğimiz Cumartesi akşamı başlattığı Afrin Harekatı konuşuldu. Operasyonu ABD-Rusya ekseninde değerlendiren Vatandaş, “ABD neden Türkiye ile değil de PYD ile ittifak kuruyor?; 15 Temmuz sonrası Rusya’nın yörüngesine mi girildi?; Türkiye’nin Suriye’de Rusya ile yan yana gelmesinin anlamı nedir?; Türkiye ABD ile çatışmaya girebilir mi?; Türkiye bataklığa mı sokuldu?” sorularına cevap verdi.

En son Erdoğan-Trump görüşmesini ve iki tarafın görüşme sonrası birbirinden tamamen zıt açıklama yapmasını değerlendiren Vatandaş, “ABD yönetimi özgür medya olduğu için kolay kolay yalan söyleyemez. Gerekçek dışı açıklama yapması düşük ihtimal. Ama Türkiye’deki siyasi iradi, özgür medya ortamının bulunmadığı bir dömende bunu siyasi propaganda aracına dünüştürebilir.” dedi. ABD’nin görüşmeden sonraki açıklamasının çok sert olduğunu aktaran Vatandaş,  bunu 1964’te dönemin ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, İsmet İnönü’ye gönderdiği ‘Johnson Mektubu’ ile benzetti. Mektupta Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesi ihtimaline karşı sert açıklamalar yapılmıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ile Türkiye’ye adı konmasa bile kırmızı çizgilerin anlatıldığını aktaran Vatandaş, “Önce ABD Dışişleri ve Pentagon ılımlı açıklamalar yapmıştı. Hatta Ankara’ya yetkililerde geldi. Fakat anlaşılan olumlu sonuçlar alınmamış ki ABD Başkanı üzerinden bu sertlikte açıklama yapıldı.” dedi.

İşte o program;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin