Avusturya’dan 24 Haziran seçimleri için Türk siyasilere kampanya yasağı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Türkiye’de gerçekleşecek erken seçimle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını istemediğini sık sık dile getiren Kurz, Türkiye’den tüm siyasi partilerin Avusturya’da seçim kampanyası yapmasını engelleyeceklerini söyledi.

ORF radyosuna konuşan iktidardaki sağ koalisyon hükümetin başbakanı Kurz “Türkiye’deki Erdoğan liderliği yıllardır Avrupa’daki Türk kökenli toplulukları suistimal etmeye çalışıyor. Avusturya’daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve biz bunlara daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kurz, ‘Bütün Türk siyasi partilerinin seçim kampanyası etkinliklerine engel olacak mısınız?” sorusuna da “Evet” yanıtını verdi.

Türkiye’de yapılan 16 Nisan 2017 referandumu öncesinde Türk bakanlar, Almanya ve Hollanda’ya gitmiş fakat bu toplantılar iptal edilmişti.

Bu gelişme Ankara ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında diplomatik krize sebep olmuş hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ülkelere Nazi benzetmesi yapmıştı.

Avusturya’da geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı. Dönemin Sosyal Demokrat Başbakanı, Türk bakanların seçim kampanyası yapmasına izin vermemiş ve Avusturya’da yeni bir yasa yürürlüğe girmişti.

Bu yasa, Viyana hükümetine yabancı ülkelerin siyasi buluşmalarını yasaklamada daha geniş yetkiler vermişti.

Avusturya’da yaklaşık 350.000-500.000 arasında Türk yaşadığı tahmin ediliyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin