Avusturya Sağlık Bakanı ‘Kovid-19 sürecinde yoruldum’ diyerek istifa etti

Dünya Kovid-19 salgınıyla uğraşırken bundan en çok ülkelerin sağlık departmanları etkilendi. Avusturya Sağlık Bakanı Rudolf Anschober bu sürede yaşadığı yoğunluğa ve strese dayanamayarak istifa etti.

Kovid-19 salgınının getirdiği iş yüküne değinen ve “yorulduğunu” belirten Anschober kameralar önünde istifa etti.

Euronews’in aktardığına göre, Viyana’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Anschober, “15 aylık görevim 15 yıl gibi geçti” diyerek pazartesi günü görevine son vereceğini duyurdu.

Kendini tam anlamıyla zinde hissetmediğini, güç kaybettiğini söyleyen 60 yaşındaki çevreci bakan, “Tükenmiş değilim, yoksa burada olmazdım ancak bu görevi yürütecek enerjim kalmadı. Son yılların en kötü sağlık krizinde ülkenin yüzde 100 zinde bir sağlık bakanına ihtiyacı var. Şu anda bu kişi ben değilim” diye konuştu.

Anschober geçen mart ayı başlarında “kardiyovasküler sorunlar” nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Öte yandan artan vaka sayısı nedeniyle daha sert tedbirlerin alınması gerektiği konusunda tek başına kalan Anschober, bu konuda Başbakan Sebastian Kurz fikir ayrılıkları yaşıyordu. Salgının başından bu yana, yaklaşık 9 milyonluk nüfuslu Avusturya’da en az 9 bin 700 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin