Avusturya İçişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye casusluk suçlaması!

Türk istihbarat teşkilatının Avusturya’da aktif olduğuna dair ellerinde güçlü delillerinin olduğunu kaydeden Avusturya İçişleri Bakanı İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Avusturya’da Türk hükümeti muhalif olan kişilerin bilgilerini Türkiye’ye sızdıran bir casus yakaladıklarını açıkladı. Türkiye’ye açık mesaj veren İçişleri Bakanı Nehammer, Türkiye’nin temel hak ve özgürlükleri etkilemesine Avusturya’da asla izin verilmeyeceğini söyledi.

Türk hükümetine muhalif olan kişi ve dernekler hakkında bilgileri toplayarak Türkiye’ye sızdıran bir casus yakaladıklarını belirten İçişleri Bakanı Karl Nehammer, söz konusu kişinin suçunu itiraf ettiğini kaydetti.

Casusluk suçlamasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını kaydeden Nehammer, diplomatik süreçlerin devreye gireceğini ifade etti. Türkiye’nin temel hak ve özgürlükleri etkilemesine Avusturya’da asla izin verilmeyeceğine dikkat çeken İçişleri Bakanı Nehammer, casusluk şüphelisinin birkaç hafta önce Viyana’da Kürt ve Türk milliyetçiler arasında yaşanan çatışmalara ilişkin yürütülen soruşturmalarda yakalandığını söyledi.

DAHA ÖNCE TÜRKİYE’DE TUTUKLANMIŞ

Yakalanan zanlının casusluk faaliyetlerini tam olarak itiraf ettiğini vurgulayan Nehammer, zanlının daha önce Türkiye’de tutuklandığını ve serbest bırakıldıktan sonra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından casusluk yapmak üzere Avusturya’ya gönderildiğini açıkladı.

“TÜRKİYE AVUSTURYA’YI BÖLMEK İSTİYOR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kolunun Viyana’ya kadar uzandığını söyleyen Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab, Türkiye’nin dernekler ve camiler aracılığıyla Avusturya’da yaşayan Türkiye kökenlileri etki alanına aldığını kaydetti.

Türkiye’nin Avusturya’yı bölmeyi amaçladığını belirten Raab, “Türkiye’nin etkisinin önüne geçmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Çünkü bu etki, entegrasyon için bir zehirdir.” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin