‘Avrupa’nın son diktatörü’ seçimleri yine kazandı, ortalık karıştı! Erdoğan, Lukaşenko’yu tebrik etti

Batı medyasında sık sık ‘Avrupa’nın son diktatörü’ diye anılan 65 yaşındaki Aleksandr Lukaşenko, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimlerini tekrar kazandı. AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Lukaşenko’ya tebrik telgrafı gönderdi.

Ülkedeki resmi olmayan sonuçlardan sonra seçimi Lukaşenko’nun kazandığının ilan edilmesiyle ülke karıştı. Sonuçları protesto eden göstericilere müdahale sonucunda pek çok polis ve protestocunun yaralandığı belirtiliyor. Lukaşenko, yıllardır ağır insan hakları ihlalleri ve seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.

Doğu Avrupa’da Rusya, Ukrayna ve Polonya arasında kalan Belarus’u çeyrek asırı aşkın süredir demir yumrukla yöneten Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko şimdiye kadarki en ciddi testle yüz yüzeydi

Koronavirüs için “Olur böyle şeyler. En önemlisi panik yapmamaktır!” diyen, tedavi için traktörü öneren Lukaşenko, Pazar günü büyük bir özgüvenle oyunu kullandı.

Ancak bu kez Lukaşenko’nun muhalifleri daha organizeydi, birçoğu beyaz bileklikler takarak sandığa gitti. Akşam saatleri geldiğinde ise, resmi sandık çıkış anketi duyuruldu. Elbette sürpriz olmadı, anketler 26 yıldır iktidarda olan Lukaşenko’nun seçimi büyük bir farkla seçimi kazandığını gösteriyordu.

Svetlana Tikhanovskaya

Ancak, 37 yaşındaki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, sonuçlara güvenmediğini açıkladı. Mayıs’ta hükümet karşıtı bir gösteriye katıldığı için hapse atılan eşinin yerine seçimlere giren Tikhanovskaya, “Ben gözümle gördüğüme inanırım. Çoğunluğun bizimle olduğunu gördüm” dedi.

Sonuçların duyulmasıyla binlerce insan başkent Minsk ve diğer şehirlerde sokaklara döküldü. Protestoyu tahmin eden Lukaşenko ise, her yere polisleri yerleştirmişti bile.

Polis, Belarus liderinin emriyle kamu binalarının yanı sıra şehir giriş ve çıkışları dahil pek çok bölgede sıkı güvenlik önlemi almıştı. Ana caddeler ve meydanlar kapatılsa da göstericiler caddelerde ve Stella Meydanı’nda toplanmaya çalıştı.

BBC Rusça Servisi, polisin göstericileri dağıtmak için ses bombası, biber gazı ve plastik mermi kullandığını ve yer yer güvenlik güçleri ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandığını bildiriyor.

Reuters haber ajansı, Minsk’te toplananlar ‘Zafer Bizim’ gibi sloganlar attıklarını duyurdu. Ajans ayrıca, Minsk’in yanı sıra Zhodzina ve Baranoviçi kentlerinde de protestolar düzenlendiğini bildirdi.

Reuters bu sabah ise çatışmalarda en az bir kişinin öldüğünü, Belarus polisinin 120’den fazla protestocuyu gözaltına aldığını ‘son dakika’ koduyla geçti. BBC Rusça, gün boyunca Belarus genelinde internet bağlantısında sorunlar yaşandığını da aktardı.

Devlet yayın organı MIR’ın açıkladığı sandık çıkış anketine göre, Lukaşenko oyların yüzde 79,7’sini alarak yeniden devlet başkanı seçildi. Ankete göre, Tikhanovskaya’nın oy oranı yüzde 6,8’de kaldı. Seçimden önce yapılan değerlendirmelerde, Lukaşenko’nun seçimleri yeniden kazanmasının beklendiği ancak uzun yıllardır ilk kez bu kadar büyük bir muhalefetle karşı karşıya olduğu belirtiliyordu.

Lukaşenko 5 dönem cumhurbaşkanlığı yaptı

Aleksandr Lukaşenko, siyasi hayatına 1989’da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) milletvekili seçimlerinde aday olarak başladı. 1994’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 80 oy alan Lukaşenko, bağımsız Belarus Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Bugüne kadar girdiği 5 seçimi de kazanan Lukaşenko, 2015’te yapılan son cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 83,49 oy olarak seçildi. Muhalefet ve uluslararası bağımsız gözlemciler, Seçim Komisyonu’nu, Lukaşenko yanlısı olmakla suçluyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin