Avrupalı turistlerin yeni gözdesi; Giethoorn Köyü

HABER-İZLENİM | BASRİ DOĞAN – AMSTERDAM, TR724

Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alan Giethoorn köyü; kanalları, yüzlerce yıllık tarihi evleri ve son yıllarda artan ziyaretçileriyle Avrupalı turistlerin yeni gözdesi oldu.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Giethoorn, 180 tahta köprüsü, dar kanalları, tarihi evleri, yemyeşil doğası ve rengarenk çiçekleriyle ünlü bir köy. En çok içinden geçen kanalları, tekneleri ve hobbit köyünü andıran evleriyle biliniyor.

FİLM İLE EFSANELEŞEN KÖY

Motorlu araç trafiğine kapalı olan Giethoorn köyünün sokakları bulunmuyor. Evlere ve diğer pek çok yere sandallar ve kanallarla ulaşım sağlanıyor. Yerel halkın en önemli geçim kaynakları çiftçilik ve turizm. Hollandalı yönetmen Bert Haanstra, 1958 yılında ünlü komedi filmi “Fanfare”i çekerken mekan olarak Giethoorn’u seçmiş. Film ile birlikte Giethoorn popüler hale gelmiş, Hollanda’nın önemli turizm noktalarından biri olmuş. Özellikle Avrupalı turistlerin uğrak noktası olan Giethoorn köyü yılda en az 250 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

KANAL İÇİNDE VE DIŞINDA GÜN BOYU VAKİT GEÇİRİLEBİLİYOR

Yaklaşık 2 bin 600 kişinin yaşadığı köydeki tarihi evlerin bulunduğu meydanı çevreleyen kanallarda gün boyu turistik tekne gezintileri yapılıyor. Yaz aylarında en çok Avrupalı ve Asyalı turistlerin ziyaret ettiği köyde, onlarca tekne kanallarda dolaşıyor. Çok sayıda turistin müze zannettiği ancak içinde yerel halkın yaşadığı evlerin çoğu adalar üzerinde bulunurken, evlere, sahiplerine ait tahta köprülerden ulaşılabiliyor. Arabanın girmediği ve ulaşım için çoğunlukla teknelerin kullanıldığı köyde, kuzeyden güneye sadece yaya ve aynı zamanda bisiklet yolu olan tek bir dar yoldan gidilebiliyor. Köydeki çoğu tarihi evlerde iki kapı bulunuyor. Rutin olarak evin yan kapısı kullanılırken ön kapısı ise sadece evlenirken içeriye girmek ve öldükten sonra da cenazeyi dışarıya çıkarmak için kullanılıyor. Keçiboynuzu anlamına gelen “Giethoorn” köyünün ilk yerleşimcileri, bölgeyi keşfettiklerinde yüzlerce keçiboynuzu buldukları için köylerine bu ismi verdiği ifade ediliyor.

GİETHOORN TARİHÇESİ

Giethoorn, Hollanda’nın Overijssel bölgesinde yer alan, Steenwijkerland belediyesine bağlı bir köy. Kanalları ve huzurlu atmosferiyle Kuzeyin Venedik’i yada Masal Diyarı olarak anılan Giethoorn, tahmini olarak 1230 yılında Akdeniz çevresinden gelen sığınmacılar tarafından kurulmuş. Köye yerleşen bu ilk insanlar, tufan sırasında ölen yabani keçilerin boynuzları bulmuşlar ve bölgeye keçi boynuzu anlamına gelen “Giethoorn” ismini vermişler. Kuzeyin Venedik’i ya da “Hollanda’nın Venedik’i” olarak bilinen, eskiden araç girişinin yasak olup şehir boyunca ulaşımın sadece yürüyerek ya da kanallar vasıtasıyla gondollar ile sağlandığı, Overijssel’e bağlı bir köy.

BOT İLE KANALLARDA GEZİNTİ

Bu denli güzel korunabilmiş ve Kuzey’in Venedik’i unvanını hak edecek kadar da ünlü bir köy. En az iki saatlik bir bot turu ile kanalların arasında seyahat edebiliyorsunuz. Çiftlik evleri ve köprüleri gerçekten görülmeye değer bir yer. Dört bir tarafında göl ya da nehir olacak şekilde sular bulunmakta. Köye ulaşım 180 adet ahşap köprü ile sağlanmakta. Giethoorn, Amsterdam’a yaklaşık 130 km, Groningen’e de 100 km uzaklıkta olup, Amsterdam’a bir buçuk saat, Groningen’e ise bir saat araç mesafesinde yer alıyor.

ULAŞIM

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kasabanın web sitesinde Monopoly oyununun 2015’te çıkardığı özel seride yer alan Giethoorn, oyunda yer aldıktan sonra dünyaca tanınır bir yere dönüştü. Bot turlarını internet üzerinden de (www.giethoorn.com) satın alabiliyorsunuz. 4-6-8 ve 10 kişilik botlardan kiralayabiliyorsunuz. Veya oraya vardığınızda sıraya girerek bot kiralıyorsunuz. Ulaşım adresi Eendrachtsplein 4, 8355 DL Giethoorn

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin