Avrupa’da sokak iftarlarına büyük ilgi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam Delflandplein Meydanı’nda farklı dernek, vakıf ve gönüllü kuruluşların ortaklaşa düzenlediği sokak iftarına yaklaşık 300 kişi katıldı.

Amsterdam Slotervaart Albertheijn Süpermarketler zincirinin sponsorluğunda gerçekleşen iftarda ilginç bir uygulama yapıldı. Amsterdam’da yaşayan 187 farklı milletten insanlar Albertheijn Süpermarketine giderek, helal ürünlerden istedikleri malzemelerini ücretsiz alıp,  Delflandplein’de kurulan iftar masaları ve çadırlarına dağıttı.

İftarda iftarmee.nl hakkında bilgi veren Hollandalı Yazar Cees Buys, sokak iftarlarının mahalledeki inanları birbirlerine kaynaştırdığına vurgu yaptı: “Müslüman ülkelerden insanlar yakın zamanda ülkerindeki karışıklıklardan dolayı ikinci bir göç dalgası ile Avrupa ülkelerine sığındı. Tek amaçları var; Birlikte yaşamak, toplumsal uyuma katkı sağlamak. İşte bu gün o gündür. Burada bu sokak iftarında bunları birebir yaşadık. Bu gün çok insanlar ile birebir tanıştık. Birebir güzel diyaloglar kurduk. Hepsi vefakar ve cömert bu insanlar burada güzel bir organizeye imza atmışlar. Bu açıdan bu semt meydanında ki sokak iftar sofrasını son derece önemli bulduğumu arz etmek isterim. Bu organizenin oluşmasında emeği geçen iftarmee.nl ve diğer vakıf gönüllülerine teşekkür etmek istiyorum.”

Meydanda okunan ezanla oruçlarını açan katılımcılar, gece ilerleyen saatlere kadar sohbet etti. Semt sakinleri, güvenlik birimleri, yerel belediye ve farklı vakıfların temsilcilerinin iştirak ettiği sokak iftarına katılanlar duygu ve düşüncelerini Tr724 mikrofonlarına anlattı.

Janneke Blauwbroek: “Ben geçen yılda Amsterdam Delfladplein’de ki iftara katılmıştım. Bu semtte kalıyorum. Çok güzel bir fikir olarak bu inisiyatif başladı. Bu yılda farklı milletlerden insanlar kendileri evlerinde yemekler yaparak bu gün buraya getirdiler.Aslında kaynaşma adına ve paylaşma adına son derece önemli bir fikir idi. Mükemmel bir akşam ve iyi organize olunmuş bir iftar programı. Çok iyi bir atmosferde güzel yemekler yedik. Tek eksik geçen yıl ki musiki müzik ve derviş daha güzel idi. Bunun haricinde her şey yinede mükemmel idi.Tatlı emekler var idi. İnsanlar aslında bu tür ortamlarda birbirlerini daha samimi tanıyorlar. Kültürlerini ve dinlerini tanıyorlar. Paylaşmanın en güzel örneğini burada gördük. Ben yemek yapamadım burada ki iftara yemek yapanları buraya arabam ile taşıdım. Arkadaşlarım güzel yemekler yaptılar. “

Inneke van der Ster: “Güzel bir iftar akşamı farklı insanlar bir arada huzur içinde iftar programı düzenlediler. Bizleri buraya davet ettiler. Çok memnun kaldık. Tanımadığımız insanlar ile burada tanışma fırsatı bulduk. Farklı kültürleri bu etkinlikte tanıma fırsatı bulduk. Enteresan bir etkinlik iftar akşamları. Çok olumlu bulduğumu tekrar belirtmek isterim.”

Kosche Brands: “Çok sıcak bir hava var bu iftar akşamında. Güzel müzik ve sema gösterisi çok özel idi. İlk defa böyle bir ortamda bulunmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim. Birlikte güzel yaşamanın en güzel örneği bu akşamda idi. İnsanlar birbirlerine son derece saygılı idi. Bunu çok önemli buluyorum.”

Tonke Kok: “Yemeklerden başlayalım çok tatlı ve iştah açıcı yemekler hazırlanmıştı. Ben şahsen hepsine tek tek teşekkür etmek isterim. Tek eksik hava az soğuk idi. Bir Türk genç kendi montunu çıkartıp bana verdi. Bu son derece nazik ve güzel bir davranış idi. Geçen yılda Amsterdam Delflandplein de bu sokak  iftarına katılmıştım. Bu yılda katılmaktan onur duydum. Ben de bu akşama özel bir salata ve sebzeli bir yemek ile katkıda bulundum. Burada paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Müslüman olmadığım halde çok sıcak buldum bu ortamı.”

Jonathan Backett (ABD): “Amerika’da yaşıyordum. Burada arkadaşlarım vasıtası ile buraya davet edildim. Hollandacam fazla yok. Geçen yılda bu iftara katılmıştım. Amsterdam’da böyle bir güzel iftar etkinliğinin yapılmasından son derece mutlu oldum. Tıpkı geçen yıl ki gibi güzel bir organize yapılmış. İftar yemeğinde kalıcı dostlukların oluştuğu kanaatindeyim. Her yıl katılmaktan mutlu oluyorum. Yemekler bir vesile tanışmak ise önemli. Tekrar teşekkür ediyorum.”


Antwerpen’te Fedactio gönüllüleri mahalleli ile iftar açtı

Antwerpen Fedactio gönüllülerinin sokak iftarı Merksem belediyesinin himayesinde yapıldı. Evleri birbirine bitişik iki Fedactio gönüllüsünün evinin önünde gerçekleştirilen iftar, mahallede okunan ezan ile açıldı.

İftarı beklerken yağmur yağma ihtimaline karşı evinden çadır getiren Belçikalı bir komşunun davranışı katılımcıları duygulandırırken, katılımcılar iftar ve Ramazan konusundaki meraklarını giderdiklerini söyledi.

İlk olmasına rağmen inisiyatifin başarılı olduğunu belirten katılımcılar, görülşlerini şöyle dile getirdi: Önümüzdeki yılda olmasını talep ettik. Program mahallenin ve farklı kültürlerin birbirlerini tanımalarına vesile oldu. Oruç tutan Müslümanları takdir ettik.”

Organizede yer alan Fedactio gönüllüleri ise programı şöyle değerlendirdi: ”İftar çok güzel geçti. Komşularımız oruç tutmamıza gerçekten çok saygı duyduklarını söyledi. Bir komşumuz da bize önceleri selam vermeye bile çekindiğini daha sonra Kerstmis’de verdiğimiz tebrik kartıyla selam vermeye başladığını ve bugünkü iftarla da bizlerin ne kadar diyaloğa açık birileri olduğumuzu ifade etti.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin