Avrupa’da Müslüman mezarlıklarında ‘Kovid-19’ hüznü

Tr724 ÖZEL HABER

Koronavirüs Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bini aştığı Belçika’da, bu sayının önemli bir kısmını Müslümanlar oluşturuyor.

Normal zamanlarda ülkelerine gönderilen cenazeler, salgın döneminde Belçika’da defnediliyor. Ülkenin belirli şehirlerinde olan Müslüman mezarlıklarında bugünlerde hareketlilik de arttı. 

Kovid-19’dan ölenler için, Müslüman mezarlıklarında çok sayıda yeni mezar kazıldı. Defin işlemleri sırasında, mevtanın yakınlarından sadece 10 kişinin mezarlığa girmesine izin veriliyor. 

Normal zamanlarda ziyaretlere açık olan mezarlıklar bugünlerde kapalı. Başkentteki Evere semtinde bulunan Brüksel Müslüman Mezarlığı’na gelenler, giriş kapısına asılan yasak kararlarını okuyup geri dönüyor.

Son günlerde mezarlıkta çok sayıda kabir kazdıklarını belirten yetkililer, salgın sebebiyle ülkesine gönderilemeyen cenazelerin toprağa verilebilmesi için alanın genişletildiğini söylüyor. Cenaze sahipleri ise yakınlarını gurbette defnetmenin hüznünü yaşıyor.

1 YORUM

  1. Gurbette gömülmek…
    İnsanların öldüğü yere defnedilmesi uygun olan bir davranış değil midir?

    “Cenaze defninde acele ediniz. Eğer bu ölü iyi bir kişi ise, bu bir iyiliktir. Onu (bir an evvel kabirdeki) hayır ve sevabına ulaştırmış olursunuz. Eğer bu cenaze iyi bir kişi değilse, bu da bir ferdir. Bir an evvel omuzlarınızdan atmış olursunuz. ” (Buhârî, Cenâiz, 52).

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin