Avrupa kupalarında ikinci perde sancılı açılıyor

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Şampiyonlar Ligi’nde son 16, UEFA Avrupa Ligi’nin ise son 32 turu karşılaşmaları haftaya başlayacak. Aralık ayında grup maçlarının bitmesiyle kepenk indiren Avrupa kupaları, şubat ayının ortasında eleme turlarıyla yeniden motor diyecek. Ancak pandemi etkisi devam ediyor. Maçlar yine seyircisiz olacak. İkinci dalganın içinde olduğumuzdan, sınırlarını dış dünyaya kapatan bazı ülkeler maçları sıkıntıya soktu. Bulunan çözüm tarafsız üçüncü bir ülkede maçları oynamak oldu. Şimdilik 6 maç tarafsız sahada oynanacak.

ALMANYA, İNGİLİZ KULÜBÜNÜ KABUL ETMEDİ

İlk işaret fişeğini Almanya verdi. RB Leipzig’le karşılaşacak İngiliz ekibi Liverpool’un ülkeye girişine izin vermeyeceğini açıkladı. Alman Dışişleri Bakanlığı, Liverpool’un 16 Şubat’ta Almanya’ya giriş izni başvurusunu fazla düşünmeden reddetti. Zira, Almanya virüsün yeni varyantlarının görüldüğü ülkelere kapısını 17 Şubat’a kadar kapatmıştı. İngiltere, yeni varyantın görüldüğü ilk ülkeydi.

Liverpool’a giriş izni verilmemesi topu RB Leipzig sahasına attı. Bu konuda UEFA kuralları, ev sahibi ülkeye yaptırım uyguluyordu. Kural, ev sahibi ülke misafir takımın ülkeye girişine izin verilmemesi durumunda tarafsız bir saha ayarlamak zorundadır. Bunu yapmazsa hükmen yenik sayılır. Sorun Liverpool’dan ziyade RB Leipzig’in olunca Alman ekibi, tarafsız saha seçeneğini masaya getirdi. İki takım Leipzig yerine Macaristan’nın başkenti Budapeşte’nin Puskas Arena Stadı’nda karşılaşacak. İlk maç için sorun çözülmüş olsa da rövanş hâlâ muamma. RB Leipzig, rövanş için İngiltere’ye giderse dönüşte karantina bekliyor. Muhtemelen rövanşta da Almanya’nın karantina uygulamadığı bir ülkede kozlarını paylaşacaklar.

Puskas Arena sadece RB Leipzig-Liverpool maçına ev sahipliği yapmayacak. Zira aynı sorunu bir diğer Alman-İngiliz eşleşmesi olan Borussia Mönchengladbach ve Manchester City de yaşıyor. Liverpool gibi City’nin de Almanya’ya girişine izin verilmedi. 16 Şubat’ta RB Leipzig-Liverpool maçına ev sahipliği yapacak Puskas Arena, bir gün sonra çimlerinde Mönchengladbach ve Manchester City oyuncularını ağırlayacak. Elbette maçların Budapeşte’de oynanması seyircili olacağı anlamına gelmiyor.

YENİ VARYANT KULÜPLERE PAHALIYA PATLADI

İngiliz ekiplerinin çilesi doğal olarak Chelsea’yi de buldu. Deplasmanda Atletico Madrid’le karşılaşacak olan Londra ekibinin, Madrid’e gelmesi İspanyol hükümetinin korona önlemlerine takıldı. İspanyol hükümetinin Bakanlar Kurulu toplantısında, Kovid-19’un mutasyona uğrayan ve hızlı yayılan türüne karşı tedbir olarak Brezilya ve Güney Afrika ile İngiltere’ye uygulanan uçuş kısıtlamalarını 2 Mart’a kadar uzatılmasının ardından Atletico Madrid-Chelsea maçının yeri de değişti. UEFA ve kulüpler, 23 Şubat’taki ilk maçın Madrid’deki Metropolitano’dan Bükreş’teki Ulusal Stada alındığını duyurdu.

UEFA Avrupa Ligi’nde de 3 maç tarafsız sahada oynanacak. Başrolde yine Alman ve İngiliz ekipleri var. Molde-Hoffenheim maçı İspanya’ya taşındı. Müsabakaya Villarreal’in stadı Estadio de la Cerámic ev sahipliği yapacak. Real Sociedad-Manchester United kapışmasına ise Juventus’un stadı kapılarını açacak. Benfica-Arsenal maçının yeni adresi Roma Olimpiyat Stadı. Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde oynanacak 24 maçın 6’sının adresi tarafsız sahalar oldu.

İlk maçlarını tarafsız sahada oynamak zorunda kalan ev sahipleri, rövanşın da aynı şekilde olmasını istiyor. Zaten maçlar seyircisiz iç saha avantajı mı var ki, diye sorabilirsiniz ama mesele sadece seyirci değil. En önemli farklılık seyahat etmek zorunda kalmak. Rövanşta da böylece eşit şartlarda karşılaşmak istiyor takımlar.

KULÜPLER BU GELİRE MUHTAÇ

Pandeminin ilk dalgasında futbol tatil edilmişti. Haftalarca oynanmayan maçların faturası kulüplere ağır olmuştu. Seyirci kaybına, yayın gelir kaybı da eklenince, birçok kulüp futbolcularının maaşlarını ödemeyecek duruma geldi. Çare olarak oyuncuların ücretlerinde indirime gidildi. Bazı kulüpler ise maaşları aylarca öteledi. UEFA, Avrupa kupalarının iptali halinde kulüplerin yaşayacağı ekonomik kaybın telafisi olmadığını gördü. Martta kepenk indiren Avrupa kupaları temmuz sonunda yeniden açıldı. Bu yıl ise ikinci dalgaya rağmen maçlar seyircisiz belirlenen takvimde oynanmaya devam etti.

Avrupa kupaları önümüzdeki hafta yeniden santra yapacak. Heyecan kaldığı yerden devam edecek. İkinci dalgadan dolayı tarafsız sahada oynanan maçlara şahit olacağız. Liglerde gördüğümüz sıra dışı skorların benzerini Avrupa kupalarında görmek bize şaşırtmayacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin