Avrupa Konseyi, siyasi denetim sürecini kontrol için Türkiye’de

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) eş raportörleri Estonyalı Marianne Mikko , Birleşik krallık parlamenteri Nigel Evans 28 – 30 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye’ye ziyarette bulanacak.
Raportörler, demokratik kurumların işleyişine dair AKPM’nin en son aldığı kararının uygulanışını değerlendirilecek. Özellikle hukukun üstünlüğü, ifade ve medya özgürlüğü konularıyla birlikte 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşanan son gelişmelere odaklanacaklar.

İstanbul’da 28 Mart’ta medya ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelecek olan olan heyet 29-30 Mart tarihlerinde, TBMM başkanı, AB bakanlığı müsteşarı, adalet ve içişleri bakanları temsilcileri, AKPM Türkiye delegasyonu, siyasi parti temsilcileri üyeleri, olağanüstü hal soruşturma komisyonu başkanı, yani sıra Türkiye barolar birliği, STK’lar, medya, sivil toplum ve uluslararası toplumun temsilcileri ile görüşmeler yapacak.

13 yıl aradan sonra gelen siyasi denetim

Türkiye, 2017 Nisan ayında, Strasbourg’da yapılan bahar oturumları genel kurulunda 13 yıl aradan sonra siyasi denetim sürecine alınmıştı. 113 evet oyuna karşı 45 hayır oyu ile. Temel insan hakları ihlalleri, ifade özgürlüklerinin kısıtlanması, güçler ayrılığının ortadan kalkması, demokratik kurumların işlevsiz hale gelmesi, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, yolsuzluk, gibi konularda yükümlülüklerin yerine getirilmemesi bu kararın alınmasında etkili olmuştu.

Denetim sürecinin ne kadar süreceği belli değil, fakat ülkenin her gecen gün anti-demokratik yolda hızla ilerleyişi göz önünde bulundurulduğunda denetim surecinin uzun yıllar devam edeceğini öngörülüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin