Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Mijatovic: ‘Türkiye insan hakları ve hukuk devletini hiçe sayıyor’

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, iş insanı ve kültür projeleri destekçisi Osman Kavala’nın tutukluluk halinin tekrar uzatılması konusunda bugün bir açıklama yaptı. Bir kez daha tutukluluğun uzatılmasına ilişkin kararı kınayan Mijotovic, “Bunu yaparak Türkiye insan haklarını ve hukuk devleti ilkelerini hiçe sayıyor” ifadesini kullandı.

DW’nın aktardığı haberde yer alan Mijatovic, Strasbourg’da yaptığı açıklamasında, “Kavala’nın, insan hakları savunucularını, avukatları ve gazetecileri susturmak amaçlı kullanılan Türk yargı sisteminin kurbanı” olduğunu belirtti.

Türk adalet sistemini, evrensel “hukukun temel prensiplerini eşi benzeri görülmemiş” şekilde ihlal etmekle suçlayan Mijatovic, buna örnek olarak da masumiyet karinesinin ihlali, yasaların geriye yönelik kullanımını ve bir kişinin işlemediği bir suçtan veya aynı suçtan iki kez cezalandırılması gibi temel ilkeleri saydı. Dunja Mijatovic ayrıca, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin kararlarını da ihlal ettiğini vurguladı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Sayin editör; Bence bu insanlar ile ilgili habeleri yapmayarak enerjinizi daha güzel seylere harcayabilirsiniz.
    AB türkiyedeki herhangi bir muhalafet partisinden zerre miktar farki olmadigini yeteri kadar gösterdi. Utanmasalar kinayacaklar onuda yakinda yaparlar. yillardir ayni terane

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin