ATM’den çekilen 50 lira baskı hatalı çıktı: ‘O kadar hızlı para basılıyor ki!’

Sivas’ta yaşayan Ersoy Yeter, bir bankanın ATM’sinden çektiği parayı daha sonra başka bir bankaya yatırmaya çalıştığında ATM’nin 50 TL’yi geri iade ettiğini gördü. Parayı inceleyen Yeter, üzerinde 2 şerit halinde çizgi ve parada 1 santimlik kayma olduğunu fark etti. Banka görevlisine parayı gösteren Yeter, sahte olmadığını ve sadece baskı hatası olduğunu öğrendi.

Haber karşısında sosyal medyada yapılan yorumlar da dikkat çekiyor. Vatandaş hızlı para basıldığını söyleyerek, “O kadar hızlı para basılıyor ki hatalı baskılar çoğaldı. Makineler basmaktan bakım için zaman bulamıyorlar olur öyle hatalar; sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan parayı ilk çektiğinde dikkat etmediğini belirten Ersoy Yeter, “Parayı başka bir ATM’ye yatırmaya götürdüm. Bu sırada sayarken fark ettim. ATM kabul etmedi. Baktığımda paranın baskısında kaymanın olduğu ve ayrıca Atatürk resminin kulak ve burun hizasından iki çizginin geçtiğini gördüm. İlk gördüğümde böyle bir hata nasıl yapıldı diye düşündüm. Hata olsa bile ATM’nin bunu bana vermesi de şaşırttı. Sahte olduğunu düşündüm ve bankaya sordum. Parayı incelediler, gerçek olduğunu ve sadece baskı hatası olduğunu söylediler” dedi.

Bu tür paraların koleksiyoncuların ilgisini çektiğini belirten Yeter, “Meraklısı olan koleksiyoncular benimle irtibata geçebilir. Ben bunun için herhangi bir fiyat belirlemedim. Böyle bir parayla ilk defa karşılaştım” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin