‘Ateistim ama Nuri için dua ediyorum’

MURAT KANİ, AMSTERDAM

Hollanda son bir haftadır Ajax’ın başarılı futbolcusu Abdelhak Nouri için yasta. Avusturya’da yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Ajax, Werder-Bremen takımıyla  oynanan hazırlık maçında kalbinin teklemesi sonucu beyin fonksiyonları çalışamaz hale geldi ve yoğun bakıma alındı. Ajax futbol takımı bu üzücü olayın ardından kampı yarıda bırakarak Amsterdam’a geri döndü.

Nuri, inançlı ve dininin emirlerini yaşayan bir futbolcuydu. Nezaketiyle, oynadığı futboluyla milyonların gönlünü kazanmayı başardı. Hollandalı bir taraftar olan Sterre Deetman, onun için yazdığı mektupta, ‘Ateistim ama Nuri’nin yaşaması için ona her gün dua edeceğim’ ifadesini kullandı. 20 yaşındaki Abdelhak Nouri’ye (Nuri) başarılı futbolu sebebiyle taraftarlar ‘Appie’ olarak hitap ediyordu. Sempatikliğiyle ve muhteşem futboluyla milyonların gönlünü kazanmayı başaran Nuri şimdi yaşama tutunmak için mücadelesi veriyor. Sosyal medyada sevenleri #StayStrongAppie , ‘güçlü ol Appie’ etiketiyle Nuri’ye destek veriyor. Nuri adeta 7’den 70’e tüm Hollanda’yı birleştirdi.

Amsterdam Medical Centre (AMC) hastanesinde yoğun bakımda olan Ajax’lı Nuri’nin beyninde kalıcı hasar oluştuğunu açıklandı. Ajax kulübü, 20 yaşındaki oyuncunun kalp fonksiyonlarının normale döndüğünü ve zarar görmediğini belirtilirken beyinle ilgili ise sonuçların kötü olduğunu duyurdu. Nuri’nin beyninde ciddi ve kalıcı hasar tespit edildiği, baygınlık anında yeterince oksijen gitmemesi sebebiyle beyindeki birçok fonksiyonun işlevini kaybettiği belirtildi.

‘UYANINCA BİZİ TANIYAMACAK, VE BİR ŞEY HİSSETMEYECEK’

Nuri’nin abisi Abdurrahim ve kız kardeşi Ghizlan da doktorların kendilerine benzer şeyler söylediğini kamuoyu ile paylaştı. Abdurrahim Nuori, “Bunları söylemek gerçekten çok acı ama kardeşim Nuri uyandığında bizi tanımayacak, yürümeyecek ve bizim kim olduğumuzu bilmeyecek. Fakat Allah’tan ümidimizi kesmiyor ve dua ediyoruz.” dedi.

BİNLER NURİ’NİN EVİNİN ÖNÜNDE

Kötü haberin gelmesiyle birlikte binlerce vatandaş ve taraftar Nuri’nin ailesinin yaşadığı Amsterdam’ın Geuzenveld semtinde toplandı. Amsterdam Ajax’ın ezeli rakibi olan Rotterdam’ın Feyenoord takımı taraftarlarının da Nuri’ye destek olması da sporun dostluk ve kardeşlikten ibaret olduğunu gösterdi. Nuri’nin abisi ise evinin camından destek için gelenlere parmaklarıyla kalp işaretiyle teşekkür ederken, babası arabadan büyük bir acı ile felenleri selamladı.

EZELİ RAKİP TARAFTARI GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

13 yaşındaki Feyenoord taraftarı Colin, kendisini Anti-Ajax olarak tanıtıyor. Nuri’nin yoğun bakıma alınmasına çok üzüldüğünü söyleyen Colin, şiir yazarak ona destek verdi. ‘Çok iyi bir futbolcu olduğunu biliyorum ama bunu sesli söyleyemiyordum çünkü bir Feyenoord taraftarıyım. Bir daha futbol oynayamayacağını düşünmek çok kötü bir duygu’ şeklinde yayınladığı videoda gözyaşlarına hakim olamadı.

AİLE HERKESTEN DUA BEKLİYOR

Yoğun bakımda Nuri’nin başında kuranı kerim okunduğunu söyleyen abisi Abdurrahim, kardeşi Nuri’nin göz kirpiklerinin ve yüzünde kıpırdamalar gördüğünü söyledi. Aile, Allah’tan ümidini kesmediklerini ve 7’den 70’e herkesten dua beklediğini ifade etti. Bu isteğe karşılık veren vatandaşlar ise kendi aralarında cüzler paylaştı. Müslüman olmayan vatandaşlar da Nuri için dua ettiklerini aileye iletti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin