AST’den 2 bin mülteci çocuktan umut hikayeleri projesi

Mülteci Çocuklardan Umut Hikayeleri”Ö AST

İnsan Hakları Aktivisti Gönüllüler tarafından kurulan AST, “Mülteci Çocuklardan Umut Hikayeleri” Projesi kapsamında hikaye yarışması düzenliyor. Değerlendirme sonrası seçilen hikayelerden iki kitap oluşturacak. Yayınlanacak eser Amazon ve diğer sosyal platformlardan okurları ile buluşacak.

AST, zor süreçlerde yaptıkları umuda yolculuğun, kendi küçük umudu büyük mağdurlarının sesini duyurmak istiyor. Proje ile çocukların yaşadıkları zor sürecin pozitif yönlerine dikkat çekilerek farkındalıklarını arttırmak, yeteneklerini teşvik etmek ve seslerine ses olmak isteniyor.

Hikayeler ilk günden gelmeye başladı bile işte gelenlerden birinden bir kesit: 

İnşallah yavrularımıza biz  “UMUT” olalım.

Umutsuz kalan o küçük kıza sözüm var; ben bir gün çok çalışıp iyi yerlere gelecegim ve umutsuz kalan diger cocuklar icin sesim kesilene kadar haykırıp insanlara hakikati duyuracağım. Kucuk kız umutsuzdu.Bir kez daha mutlu olabileceğine ya da  ailesiyle birlikte olabileceğine inanamıyordu.. 

O küçük kız gibi hala bir suru umutsuz cocuk, anne, baba, kardeş var ama onların karanlığına ışık tutan birisi yok. Ben bu sebeple, bu yazıyı yazıyorum; Umudunuz ben olayım, babasız kalan kucuk kız çocuğu olsun, hizmet icin canini veren abiler ,ablalar, Meriçte bogulan kucuk bebekler olsun..Rabbim olsun…”

Çocukların umutlarını hayalleri ile buluşturmayı hedefleyen AST 2,000 katılımcıya 50$-70$  arasında teşvik ödülü verirken dereceye giren hikayeler için ekstra ödüller verecek. Bu Projeye destek olmak isteyen gönüllüler için bir bağış kampanyası da başlatan AST’nin İnsan hakları kapsamında düzenlediği resim, kısa film ve şiir yarışmaları da devam ediyor.

Proje hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak isteyenler. 

https://silencedturkey.org/hope-stories-from-2000-refugee-kids-post

https://twitter.com/silencedturkey/status/1418242548225675271?s=19

Projeye destek olmak için ayrıca bir gofund kampanyası da başlatıldı. 

https://gofund.me/ef6bc49b

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin