Aşılama bu hızla giderse, bağışıklık zor!

HABER ANALİZ | YUSUF DERELİ 

Türkiye Tabipler Birliği’nin rakamlarına göre toplumsal bağışıklık için en az 60 milyon kişinin önümüzdeki 5-6 ay içerisinde aşılanması gerekiyor. Bu da 120 milyon doz aşı demek. Ancak Türkiye’ye bugüne kadar sadece 13 milyon doz aşı gelebildi. İktidar temsilcilerinin açıkladığı takvime göre gelmesi gereken aşı miktarı ise en az 40 milyondu! Hali hazırda Türkiye’nin acilen 107 milyon aşıya ihtiyacı var. Ancak bu aşıların ne zaman geleceği muamma!

Bir başka sorun da aşılama hızı. Sağlık çalışanları aşılanırken günlük 200-220 binlerde olan aşı uygulaması bugün 120 binlere düştü. Bu hızla giderse aşı gelse bile 6 ay içerisinde 60 milyon aşılamanın yapılması mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla toplumsal bağışıklığın sağlanması için aşılar acilen tedarik edilerek, aşılama hızı da günlük 300 binin üzerine çıkarılmalı.

Sağlık Bakanlığı’na ait Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’na göre dün itibariyle Türkiye genelinde aşı olanların sayısı 2 milyon 135 bini aştı. Aşılamanın en fazla olduğu il ise 371 bini geçen İstanbul. Onu yaklaşık 205 binle Ankara takip ediyor.

Sağlık Bakanlığı, pandemi sürecindeki kötü yönetimi aşılama konusunda da devam ediyor. Çinli Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının temini için anlaşma yapıldı. Buna göre 50 milyon doz için anlaşma yapılmıştı.

27 MİLYON AŞI NEREDE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre 31 Ocak’a kadar en az 40 milyon doz aşı gelmiş olmalıydı. Yine Koca’nın açıklamasına göre aşılama çalışmaları 11 Aralık’ta başlayacaktı. Ancak hiç biri olmadı. 3 milyon dozluk ilk aşılar 30 Aralık’ta geldi. 6,5 milyon dozluk ikinci parti 25 Ocak’ta, 3,5 milyon dozluk üçüncü sevkiyat ise dün getirilebildi.

Aşılama çalışmasına ise ancak 15 Ocak’ta başlanabildi zira Çin’den getirilen aşının üçüncü faz çalışmaları kendi ülkesinde bile tamamlanıp, onay almamıştı. İktidar temsilcilerinin açıklamalarına göre yarın akşama kadar gelmiş olması gereken aşı miktarı en az 40 milyon doz. Ancak gelen aşı toplam 13 milyon doz. 27 milyon dozluk bir kayıp var.

DAHA 107 MİLYON DOZ AŞI LAZIM

Türk Tabipler Birliği’nin verdiği bilgilere göre toplumsal bağışıklığın sağlanması için en az 60 milyon kişinin 6 ay içerisinde aşılanmış olması lazım. Bu da 5 ay içerisinde 107 milyon doz aşının temin edilmesi gerektiğini gösteriyor. İki ayda, ancak 13 milyon doz aşı getirebilen AKP rejiminin, 5 ayda 107 milyon doz aşını nasıl temin edeceği merak konusu. Zira bu, her ay 22 milyon doz aşı demek.

ÇEŞİTLİLİK İÇİN GEÇ KALINDI

Türkiye’nin önemli sorunlarından biri de aşıda zamanında çeşitliliğe gidilmemesi. Rejim, Çin aşısı konusunda inat etti. Hem daha ucuz hem de daha etkili olmasına rağmen BioNTech, Moderna ya da AstraZeneca aşılarıyla ilgili anlaşma yapılmadı. Söz konusu aşıların temininde ise son dönemde sıkıntı yaşanıyor. Dolayısıyla kısa vadede aşı çeşitliliği de mümkün gözükmüyor. Ülkenin Çin’e mahkum edilmesi de ayrı bir eleştiri konusu.

GÜNLÜK AŞILAMA HIZI 100 BİN!

Türkiye’de aşılama ilk olarak sağlık çalışanlarıyla başladı. Ardından vatandaşlara uygulandı. Sağlık çalışanlarına günlük 200-250 bin doz aşı yapılırken, vatandaşlarda bu sayı doğal olarak 120 binlere düştü. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı da bu gerçeğe dikkat çekiyor. Fincancı’ya göre günde 100 bin aşılama yapıldığı taktirde üç ayda ancak 10 milyon kişi aşılanabilir. Bu da toplumsal bağışıklık için yeterli değil.

Son 10 iş gününde yapılan aşı uygulaması toplam 1 milyon 200 bin civarında. Dolayısıyla önümüzdeki 5 ayda toplam 60 milyon aşılama yapılabilmesi için günlük aşılama sayısının 300 binin üzerine çıkması gerekiyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin