AP seçim sonuçları açıklanıyor: Yeşiller ve sol da yeni trend, sağcılar yerini koruyor

Son yıllarda mülteci sorunu ve terörizm gibi konularda büyük bölünme yaşayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde halk Brüksel’in geleceğini belirleyecek siyasetçileri seçmek için sandığa gitti.

Avrupalılar, geleneksel merkez sağ ve merkez sol partilerini tehdit eden aşırı sağ ve popülizm söylemlerinin gölgesinde seçimini yaptı. Ülkelerde oy sayma işlemi devam ediyor.

AKTAR: AŞIRI SAĞ İSTEDİĞİ DALGAYI YAKALAYAMADI

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Cengiz Aktar, “Avrupa silkindi! İlk veriler: Almanya, Belçika, Finlandiya, İrlanda’da Yeşillerin tarihî sonuçlar elde etmesi; Sosyal Demokratların bazı ülkelerde küllerinden doğması; Avrupa karşıtları ve kimlikçi aşırı sağın beklediğini elde edememesi; ilk kez bir KıbrıslıTürk’ün seçilmesi. Sağ popülist partiler Avrupa çapında umdukları dip dalgasını yakalayamadılar, yeni yasama döneminde Avrupa Parlamentosunda muzırlık yapacak çoğunlukları olmayacak. Dört büyük grup, Hristiyan Demokrat, Sosyal Demokrat, Liberal ve Yeşillerin karşısında esamileri okunmaz ” notunu paylaştı.

HOLLANDA’DA SÜRPRİZ: SOSYALİSTLER İLK SIRADA YER ALDI

Aşırı sağın yükselişte olduğu Hollanda’da Avrupa Sosyalistler Partisi sürpriz bir şekildi birinci çıktı.

Araştırma şirketi Ipsos’un sandık çıkış anketlerine göre Avrupa Sosyalistler Partisi’nin Hollanda ayağı İşçi Partisi, yüzde 18’lik oy oranıyla seçimlerde ilk sırayı aldı. İşçi Partisi’nin Avrupa Parlamentosundaki sandalye sayısını 3’ten 5’e çıkaracağı öngörülüyor.

Göçmen karşıtı ve Avrupa Birliği’ne şüphe ile yaklaşan aşırı sağcı Demokrasi İçin Forum Partisi (FvD) ilk kez katıldığı seçimlerde 3 vekil çıkarmayı başardı.

FRANSA’DA LE PEN İLK, MACRON İKİNCİ SIRADA

Euronews’in haberine göre, Fransa’da sandık çıkışı anketlerine göre aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi “Rassemblement national” (Ulusal Birlik) yüzde 23.2 oy oranıyla ilk sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi LREM ise yüzde 21.9 ile ikinci sırada kaldı.

Sonuçların açıklanmasının ardından basının karşısına geçen Marine Le Pen, Cumhurbaşkanı Macron’a çağrıda bulunarak parlamentoyu feshedip erken seçime gidilmesini istedi

Fransa seçimlerinde tıpkı Almanya’da olduğu gibi Yeşiller sürpriz bir sonuç elde etti. Yüzde 12.8 oy olan Yeşiller, merkez sağ Cumhuriyetçileri (yüzde 8.3) geride bıraktı. Sosyalist Parti ise yüzde 6.7 oranında oy aldı.

MACARİSTAN’DA ORBAN’IN PARTİSİ ZİRVEDE

Macaristan’da mülteci karşıtlığıyla bilinen ve Avrupalı politikacılar tarafından ‘popülist’ olarak eleştirilen Başbakan Victor Orban’ın partisi AP seçimlerinde Fidesz yüzde 56 oy aldı.

SEÇİME KATILIM ORANI ATTI

AP seçimlerinde birçok ülkede 2014’e göre katılım oranında artış dikkat çekti. Katılım oranı AB genelinde yüzde 51’i geçerken, son 20 yılın en yüksek katılım oranı kayıtlara geçti. Almanya, Fransa, İspanya ve Polonya gibi ülkelerde seçime katılım oranları yükseldi. 2014’te katılım yüzde 42 civarında kalmıştı.

YUNANİSTAN’DA ÇIPRAS’TAN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Sandık çıkışı anket sonuçlarına göre Yunanistan’da muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi yüzde 32-36 arasında oy aldı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın partisi Syriza yüzde 25-29 aralığında kaldı.

Sonuçları görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Başbakan Aleksis Çipras, erken seçim çağrısında bulundu.

ALMANYA’DA YEŞİLLER VE AŞIRI SAĞCI AFD OYUNU ARTIRDI

Almanya Başbakanı Angela Merkel’i destekleyen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) sandık çıkışı anket sonuçlarına göre yüzde 28 oy aldı. Bu birlik 2014 seçimine göre yüzde 8 puan kaybetti.

İkinci sırada yüzde 20,5-22 aralığında Yeşiller yer alıyor. Bu partinin 2014’teki oy oranı yüzde 10.7’ydi. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) oyunu yüzde 7’den yüzde 10.5’e çıkardı.

Seçimde sayım sonuçları pazar akşamı duyurulacak. Resmi sonuçlar ise 31 Mayıs’ta ilan edilecek.

AVUSTURYA: AŞIRI SAĞCI PARTİ 3. SIRADA

Seçimde sandık çıkışı anket sonuçlarına göre Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un Halk Partisi (ÖVP) yüzde 34.5 oy aldı.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti yüzde 23.5 ile ikinci ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi yüzde 17.5 ile üçüncü sırada bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin