AP: AİHM’i Türk cezaevlerinden hayat kurtarmaya çağırıyoruz

Avrupa Parlamentosu (AP) Meclis’ten geçen ve siyasi suçlular ile gazetecileri kapsamayan Af düzenlemesiyle ilgili, “Türkiye’de mahkumların serbest bırakılmasına ilişkin kanun “büyük bir hayal kırıklığı” açıklamasını yaptı.

AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor ile AP’nin AB-Türkiye Karma Parlamento Komitesi Delegasyonu Başkanı Sergey Lagodinsky tarafından yapılan ortak açıklamada, “Türk Parlamentosu’nun 90.000 mahkumun serbest bırakılmasına izin veren ancak siyasi faaliyetleri ve mahkeme öncesi tutukluluk halindeki vatandaşları hariç tutulan yasal düzenlemeler büyük bir hayal kırıklığıdır.” dedi.

“AİHM’i Türk cezaevlerinde hayat kurtarmaya çağırıyoruz”

İkili yaptığı açıklamada, “AB ve üye ülkeleri bu sorunu her seviyedeki Türk meslektaşlarıyla ele almalıdır. Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesini, Türkiye’de siyasi nedenlerle hapsedilen ve alıkonulan vatandaşların davalarında gerekli kararları hızlandırmaya değil, aynı zamanda aşırı kalabalık Türk hapishanelerinde salgın riski göz önüne alındığında hayat kurtarmaya da çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada ayrıca, “COVID-19 salgını ile mücadelede hepimizin aynı tarafta olduğumuz bu zor zamanlarda Türk halkıyla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Türkiye’nin, İtalya ve İspanya gibi AB ülkeleri de dahil olmak üzere yabancı ülkelere Türkiye’nin tıbbi desteğine yardım etmeye ve içtenlikle takdir etmeye hazır olduğunu kabul ediyoruz. AB’nin Türkiye’yi de virüsle mücadelesinde desteklemeye hazır olduğunu yineliyoruz.” dendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin