‘Antivirüs şirketi Avast fare tıklamalarını bile kayda almış; verileri şirketlere satmış’

Dünya genelinde 435 milyondan fazla kullanıcısı bulunan antivirüs programlarından Avast’ın kullanıcı verilerini Google, Microsoft gibi üçüncü şirketlere sattığı geçen yıl ortaya çıkmıştı. Avast antivirüs uygulaması şimdi de fare tıklamaları dahil hemen her kullanıcı hareketini izlediği belirtildi.

Firmanın yazılımının kullanıcı verilerini topladıktan sonra alt kuruluşu Jumpshot ile sattığı kaydediliyor. Sızan kullanıcı verileri Google aramalarından yer kontrolüne, Google Haritalar aracılığıyla GPS koordinatlarından LinkedIn sayfalarına hatta YouTube listelerine kadar uzanıyor.

Alt kuruluş Jumpshot, elinde 100 milyon cihazın verisi olduğunu iddia ediyor. Verilerin Avast’ın tarayıcılara entegre edilen eklentisiyle toplandığı kaydediliyor.

Avast’ın özellikle 2013 yılında Jumpshot tarafından satın alınması sonrasında agresif bir şekilde kullanıcı verilerine odaklandığı ifade ediliyor. Kısa süre önce yapılan incelemelerde Avast uygulamasının oldukça fazla veri topladığı görülmüş.

Donanimhaber.com’un aktardığına göre, Avast’ın temel paketi kurulurken ekrana gelen lisans sözleşmesinde kullanıcı verilerinin anonim bir şekilde trend analizleri için üçüncü taraf şirketlerle paylaşılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Jumpshot firmasına ait bir dökümanda da Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora gibi pek çok müşteriye kullanıcı verilerinin pazarlandığı notu düşülmüş.

Verilerin paylaşımı uygulamada varsayılan olarak açık bir şekilde geliyor ve kullanıcıların sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okuması gerekiyor. Aksi takdirde bundan haberi olmuyor. Kapatmak için uygulamada Ayarlar kısmına giderek seçeneği kaldırması gerekiyor.

Avast’ın gönderdiği verileri inceleyen uzmanlar anonim olarak toplanan verilerin yapılan aramalar, sitelerin ziyaret tarihleri, satın alınan eşyalar, sitelerde görüntülenen ögeler ve hatta sitede nereye tıklandığı gibi ayrıntılı konuları içerdiği ifade ediliyor.

Uzmanlar verilerinin paylaşılmasını istemeyenlerin kesinlikle Avast uygulamasını kaldırmasını istiyor. Windows tarafında uygulama ekle-kaldır menüsünden, macOS tarafında ise uygulamaya girerek seçenekler kısmından kaldırılması gerekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin