Anneleri katledenler

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Anne katliamında vahşilik her geçen gün bir tık daha ileriye gidiyor. En son Kırıkkale’de Emine Bulut vahşice öldürüldü. Türkiye’de cinayete kurban giden yüzlerce kadından sadece biriydi ama bu kez cinayet kameraya kaydedilmişti. Diğer kadın cinayetlerinden farklı muamele görmesi kaçınılmaz bir hal almıştı. Sosyal medya için bulunmaz malzemeydi, en çok konuşulanı oldu.

Sosyal medyada Trend Topik olunca bu rüzgarı arkasına almak isteyen herkes konuyla ilgili açıklama üstüne açıklama yapmaya başladı. Olayı telin etmeler, günün anlam ve önemini anlatan ağdalı cümleler, gerekenin yapılacağını söyleyerek herkesin gönlünü ferah tutmasını söyleyen yetkili açıklamaları RT üstüne RT almaya başladı.

Bu RT’lerin faydasını görmek isteyen falan köyün muhtarından, bilmem nerenin belediye başkanına, esnaf ve sanatkar odalarından, kanarya sevenler derneğine herkes açıklamalar yapıp ne kadar çok üzüldüklerini dile getirdiler. En farklı mesajı yazıp en çok RT yarışı amansız bir hal almıştı. Öyle ki yazmayı, bırakıp dövünmeye başlayan ve kameraya alıp Twit atanlar bile oldu.

Emine Bulut cinayeti sosyal medyanın enerjisine göre bir müddet gündemde kalacak gibi görünüyor. RT ve beğeni sayılarına göre tekrar edecek, duyar kasacak, boğazının nasıl düğümlendiğini yeniden anlatacak, uzun uzun felsefik mesajları okuyacağımız kesin.

Bütün trend gülleri kimsenin kınaması, mahalleden atma korkusu taşımadan özgürce sosyal medya paylaşımları yapıyor ve daha da yapacak.

İliklerine kadar duyar kasarak sosyal medyadan soruyorlar ‘Ya niye kadına (Emine Bulut’a) kimse yardım etmiyor, niye herkes kaçışıyor, ne zaman bu kadar ruhsuz ve duyarsız olduk.’

Sahi siz ne zaman bu kadar ruhsuz ve duyarsız oldunuz?

Cumartesi anneleri evladım nerede diye feryat figan ağlarken keyfinize bakmaya devam ettiğiniz zaman ruhsuz ve duyarsız oldunuz. Berfo Ana, Elmas Ana gibi yüzlerce ana çocuklarını ararken lime lime öldürüldüler ama hiç umurumuzda olmadı bu yüzden ruhsuzlaştınız.

Mesela Suruç da çocukları katledilen anneler, yerini bulmayan adaletten dolayı lime lime edilirken hiç umursamadığınız için bu ülkenin ruhu kötüleşti.

Ankara’da patlatılan bombadan sonra ölenlerin acısını içselleştirmek yerine oylarınızın nasıl arttığını hesapladığınız için bu toplumun ruhu kömürleşti. Bombadan sonra çocukları ölen o annelerin üzerine Tomalarla saldırılması da hiç umurunuzda olmamıştı.

Üstelik o bombanın birilerinin iktidarı için patlatıldığını öğrenmemek için kulaklarınızı sıkı sıkı kapattığınızda ruhunuz kapkara olmuştu ama siz hiç farkına varmadınız. Sonra her gün artan terörle anneleri birer birer öldürdüler, sıvasız evlerde oturan anneler oğullarıyla birlikte öldü. Bu anneleri niye öldürüyorsunuz diye sormak yerine bu yolla gelen oyların hesaplarını yapanlar bütün ülkenin ruhunu simsiyah etti. Ama siz onları avuçlarınız kızarana kadar alkışladınız, alkışladınız, alkışladınız…

Anne katillerini, tecavüzcüleri, sübyancıları serbest bırakıp öğretmen anneleri, lohusa kadınları hapsetmeleri umurunuz olmadı ya işte o zaman kötülük mutlak iktidar oldu bu topraklarda. Hele Meriç’te, anneleri ve çocuklarını boğduğunuz da kötülük hiçbir dönem bu kadar güçlü hale gelmemişti.

Hadi silin o twitleri, mesajları, bari aynaya bakarken kendi kendinize itiraf edin kendinizden başka hiç kimse umurunuzda değil. Hiçbir kadın hiçbir masum umurunuzda değil..

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin