Anlaşmasız Brexit’i engelleyen yasa teklifi, Avam Kamarası’nda kabul edildi

İngiltere’de Brexit krizi derinleşiyor. İngiltere Parlamentosu’nda, anlaşmasız Brexit’in önünün kesilmesi için getirilen bir yasa teklifi, Avam Kamarası’nda kabul edildi. Teklifin yasalaşması için Lordlar Kamarası’nda da geçmesi gerekiyor.

AB’den anlaşma olmadan ayrılığın, yasa ile engellenmesi durumunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın erken seçim istemesi bekleniyor.

BBC’nin aktardığına göre, Söz konusu yasa, Muhalefet partisi vekilleri ve Muhafazakar Parti’de isyan bayrağı açan vekillerin desteği ile, 299’a karşı 327 oyla Avam Kamarası’nda kabul edildi. Yasa, Başbakan Johnson’ın AB ile 31 Ekim’e kadar yapacağı müzakerelerin çerçevesini belirliyor.

Boris Johnson yasa gereğince, eğer 31 Ekim tarihine kadar bir anlaşma sağlayamazsa, AB’den yeni bir erteleme istemek zorunda kalacak.

Yasa teklifi üzerindeki değişiklik önergeleri de oylanacak

Johnson, anlaşmasız ayrılığı engelleyen yasanın geçmesi durumunda erken genel seçimin oylanması sürecini başlatacağı uyarısını yapmıştı.

Meclis’te dün yapılan oylama sonucunda, Brexit takvimin kontrolü hükümetin elinden, Parlamento kontrolüne geçti.

Çarşamba geç saatlere kadar sürmesi beklenen oturumlarda, yasa teklifi üzerindeki değişiklik önergeleri de oylanacak.

Boris Johnson, Salı akşamı yaşanan oylama yenilgisi sonrası muhalefetle birlikte hareket eden Muhafakazar Parti’den 21 milletvekilini ihraç etti. İhraç edilen Muhafazakar Parti vekilleri arasında İngiltere’nin efsane Başbakanlarından Winston Churchill’in torunu Nicholas Soames da bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin