Ankesörlü kullanmak suçsa, neden sokaklardan kaldırmıyorsunuz?

İhraç Ceza Hakimi Ramazan Faruk Güzel, ankesörlü telefon tutuklamalarıyla ilgili önemli paylaşımlarda bulundu. TCK’da ‘ankesörlü telefondan aranmak’ diye bir suç olmadığını anlatan Güzel, henüz 13-14 yaşlarındayken ankesörlü telefonla arandığı gerekçesiyle çocukların tutuklanması ‘rezalet’ olarak yorumladı.

Türkiye’de bırakın yasaların, Anayasa’nın bile dikkate alınmadığını anlatan Ramazan Faruk Güzel, “Türk Ceza Kanu’nunda ‘ankesörlü telefonla aramak’ diye bir suç mu var? Varsa neden her yerde ankesörlü telefon var? Bu suçsa suç aletlerini kamuya yayan ve suça teşvik eden Telekom yetkilileri ve onlara göz yuman iktidar ortakları cezalandırılmalı! Hem imkân tanıyorsun hem de kullanınca ceza veriyorsun! Çok art niyetlice bu! Devletin legal olarak sunduğu bir hizmeti kullanmak, sonradan suç sayılamaz. Devlet çocuklarına, vatandaşlarına tuzak mı kuruyor? Ailelerin devlete emanet ettiği 15-16 yaşlarındaki çocuklar kumpas kurbanı mı oluyor? Kaldı ki içerik de yok! 13-14 yaşındaki bu çocuklar ne konuşmuş telefonda? Hangi terör faaliyetinde bulunmuş?” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta, İstanbul Sulh Ceza Hakimliklerine ankesörlü telefonlardan arandıkları gerekçesiyle tutuklama talebiyle sevk edilen lise öğrencileri tutuklanmıştı. Savcılık 13-14 yaşlarındayken ankesörlü telefonla arandıkları için tutuklanmalarını istemiş ve mahkeme talebi kabul etmişti.

VİCDAN YETERSİZLİĞİNE YAPACAK BİRŞEY YOK!

Ramazan Faruk Güzel, çocukların yaşlarına da dikkat çekiyor: “Henüz 18 yaşını doldurmamış kişilerin çocuk sayıldığı ve cezai ehliyetin sınırlılığına dair TCK 31/2 ortada. 12-15 yaş grubundakiler, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamazlar. Binaenaleyh, davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmeyen bu çocukların da kanunen, hukuken cezai sorumluluğu yoktur. ‘Suça sürüklenen çocuklar’ varsa da onlar hakkında ‘çocuklara özgü güvenlik tedbirleri’ uygulanabilir ancak! Çocuk Koruma Kanunu’nun Madde 21 vd de bu çocuklarla ilgili ‘tutuklama yasaklarını’ düzenlemiştir. Buna göre de “Onbeş yaşını doldurmamış çocuklar hakkında üst sınırı beş yılı aşmayan hapis cezasını gerektiren fiillerinden dolayı tutuklama kararı verilemez. Parti teşkilatlarından doldurulmuş ve hukuki nosyondan uzak bazı yargı mensupları belki yasalardan habersizdir. Vicdan yetersizliği varsa da yapacak bir şey yok!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin