Ankara’daki koltuk krizine Avrupa’dan tepki

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la Ankara’daki görüşmesi sırasında kanepeye oturtulması tartışılmaya devam ediyor.

Görüşme sırasında AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’e yer gösterilmemişti. AB Konsey Başkanı Michel, Erdoğan’ın yanındaki yeri alırken kısa süre şaşkınlık yaşayan von der Leyen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun karşısında kanepeye oturmak zorunda kalmıştı.

Bu manzara Avrupa’da eleştirilere neden oldu. DW Türkçe’de yer alan habere göre, Sosyal medyada da gündeme oturan söz konusu olayı çok sayıda kullanıcı “SofaGate” (KoltukGate) etiketi ile paylaştı.

ERDOĞAN’IN YANINDA OTURMASI GEREKİYORDU

AB Komisyonu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Komisyon Başkanı von der Leyen için Erdoğan’ın yanında yer verilmemesinin şaşkınlık oluşturduğu, ancak Komisyon Başkanı’nın, “protokol kurallarına karşı, görüşmelerin içeriğine öncelik vermeyi tercih ettiği” bildirildi.

Sözcü ayrıca, Ursula von der Leyen’in protokol açısından Charles Michel ile aynı seviyede olduğunu ve bu sebeple görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında oturması gerektiğini ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’ın Ankara’daki görüşme sırasında kanapeye oturmak zorunda kalmasını Avrupalı siyaasetçiler de eleştirdi.

Avrupa Parlamentosundaki Sosyal Demokrat grubun başkanı Iratxe Garcia, kısa süre önce kadınları korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de, “şimdi de Avrupa Komisyonunun kadın başkanına, resmi bir ziyarette yer verilmediğini” belirterek, bunun “utanç verici” olduğunu dile getirdi.

AP’nin liberal milletvekillerinden Sophie in ‘t Veld ise, yaşanan olayın “tesadüf değil, kasıt olduğunu” ifade ederek, Charles Michel’in, Ursula von der Leyen’e gösterilen bu tavrı protesto etmemesini eleştirdi.

Ursula von der Leyen’e yönelik tavrı eleştiren bir diğer isim de Almanya’daki muhalefet partilerinden Yeşiller’in federal parlamento milletvekili Cem Özdemir oldu. Özdemir konuyla ilgili olarak, “Bu tarz işleri Putin, Erdoğan vb. gibi baskıcı maçolar bilinçli olarak yapar. (…) Sineye çekebilirsiniz ama buna mecbur değilsiniz. Ancak bu adamlardan (sineye çekerek) saygı göremezsiniz!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin