Ankara’da ‘tehdit edilen’ başkomiser Erzurum’a dönerken can verdi!

TUNA YILDIZ | TR724 ÖZEL

Türkiye’de bir şaibeli ölümün daha üzeri örtüldü. Tr724’ün güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre; Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Başkomiser B.Y., geçtiğimiz hafta acil koduyla Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından Ankara’ya çağrıldı. B.Y., aralarında istihbarat görevlilerinin de bulunduğu bazı yetkililerince sorgulandı.

B.Y., muhalefet partilerine hükümet aleyhine bilgi ve belge sızdırdığı iddiasıyla suçlandı. Başkomiser, dönüşte morali bozuk bir şekilde Erzurum’a dönmek için kendi aracına bindi. Dönüş yolunda bilinmeyen bir nedenle aracının kontrolünü kaybetti. Kazada ağır yaralanan emniyet mensubu daha sonra hayatını kaybetti. Yakın dostlarının Tr724’e verdiği bilgilere göre; komisere psikolojik olarak baskı uygulandı. Kendisi açıkça tehdit edildi.

Emniyet mensubu B.Y., Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapıyordu. İddialara göre; B.Y., iktidar aleyhine olan bazı bilgi ve belgeleri muhalefet partilerine aktarıyordu. Ayrıca emniyet camiasında parti komiseri gibi hareket eden ve çevresine siyasi baskı uygulayan şahıslarla ilgili de kapsamlı çalışmalar yaptı. Bunun yanı sıra emniyet camiasında kötü muamele başta olmak üzere bazı polislerin suç gruplarıyla olan girift ilişkileri de toplanan veriler arasında yer aldı. Yine aktarılan bilgilere göre; B.Y., yaptığı bu çalışmaları bazı dost meclislerinde de anlatmaya başladı. Şubat ayı içerisinde bu iddialar üzerine istihbarat yetkilerinin de aralarında bulunduğu bazı güvenlik mensupları kendisinin sözlü ifadesine başvurdu. Söz konusu iddialar kendisine yöneltildi. Özellikle emniyet teşkilatıyla ilgili, ‘gizli, özel ve hizmete özel’ bilgilerin muhalefet parti temsilcileriyle paylaşılıp paylaşılmadığı kendisine soruldu. Ancak komiser B.Y., bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. Buna rağmen hakkında işlem yapılarak, dosyası Ankara’ya gönderildi.

Mart ayı içerisinde Başkomiser B.Y., Ankara’dan özel olarak aranarak çağrıldı. B.Y.’de gelen bilgi üzerine, bağlı olduğu yetkililere haber vererek Ankara’ya gitti. Ankara’da özel bir ekip tarafından saatlerce sorgulandı. Hakkındaki iddialar kendisine yeniden soruldu. Özellikle Erzurum şehriyle ilgili hükümete yakın çevrelerin fişlenip fişlenmediği soruldu. Bu kapsamda herhangi bir listenin her hangi bir kişiye verilip verilmediğine yanıt vermesi istendi. Ancak emniyet mensubu bu iddiaları kabul etmedi. Ulaşılan bilgilere göre; B.Y., meslekten ihracından tutuklanmaya kadar farklı şeylerle tehdit edildi. İkinci bir emre kadar da, bulunduğu şehri terk etmemesi istendi.

B.Y., ifade işleminin ardından Erzurum’a dönmek üzere Ankara’dan ayrıldı. Birkaç saat sonra B.Y’nin kullandığı araç Kırıkkale- Yozgat istikametinde bilinmeyen bir nedenden dolayı kaza geçirdi. Şarampole devrilen araçtan ağır yaralı olarak kurtarılan B.Y., hastanede hayatını kaybetti.

Kaynakların aktardığı bilgilere göre; emniyet camiasında B.Y’nin kazasında bir şaibenin olduğu iddia ediliyor. Çünkü komiserin de Erzurum’dan Ankara’ya gelirken büyük bir tedirginlik yaşadığı öne sürülüyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin