Ankara Emniyeti’nde en 46 kişiye işkence: ‘Karanlık odada çıplak halde cinsel taciz”

İşkence merkezine dönen Ankara Emniyeti ile ilgili konuşan TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, gözaltında bulunan en az 46 kişinin avukatlarından ve eşlerinden, işkence yapıldığına dair bilgi aldığını aktardı.

Eski Adalet Bakanlığı çalışanlarının işkenceye maruz kaldığı iddiaları ile ilgili meclise soru önergesi vermeye hazırlanan Gergerlioğlu, İçişleri Bakanlığını ivedilikle açıklama yapmaya çağırdı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulanlara işkence yapıldığı iddiaları tekrar gündemde.

Euronews’e konuşan Kocaeli milletvekili, şu ana kadar herhangi bir yetkili kurumdan cevap alamadıklarını da belirtti: “İçişleri Bakanlığının bir an evvel açıklama yapması lazım ama maalesef polis devleti olmuşuz, hukuk devleti olmaktan çıkmışız. Açıklama yapma ihtiyacı hissetmiyorlar. İddialar ağır, olmadığına dair açıklama yap o zaman… Onu da yapmıyorlar, gayet rahatlar.”

‘Cinsel taciz de yapılmış, çıplak haldeyken’

Gergerlioğlu’nun euronews’e aktardıklarına göre konu Ankara Barosu tarafından da mercek altında. Baroya bağlı avukatların işkence gördüğü belirtilen kişilerle görüştüğünü söyleyen milletvekili, iddiaların ayrıntılarına da değindi.

Avukatlardan alınan bilgilere göre gözaltındakiler yaşadıklarını utanarak anlattı. Gergerlioğlu, “Gözaltındakilerin çırılçıplak soyularak dövüldükleri söyleniyor. Karanlık bir odaya alınarak cinsel taciz de yapılmış, çıplak haldeyken” diye konuştu.

İşkenceyi belgeleyen rapora İnsan Hakları Komisyonundan yanıt: İhlal yoktur

İddiaların vahim olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, geçen mayıs ayında ortaya çıkan işkence vakasına ilişkin gelişmelere de değindi.

“Haziran ayında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işkencelerle ilgili İnsan Hakları Komisyonuna dilekçe vermiştik. Maalesef geçtiğimiz gün herhangi bir ihlal yoktur diye bize dönüş yapıldı.” diyen Gergerlioğlu, bu yanıtın insan hakları adı verilen meclis komisyonu tarafından verilmesinin çok üzücü olduğunu söyledi.

Gergerlioğlu “Düşünün haziran ayında bir işkence iddiası var. Ankara Barosu raporlamış ‘işkence var’ diyor. Ardından tekrar işkenceler oluyor, tekrar soruyorsunuz ve bakıyorsunuz ki ‘ihlal yok’ yanıtı gelmiş. Ardından yeniden işkenceler oluyor. Bu bir pervasızlığı fütursuzluğu gösteriyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin