Ankara Barosu’ndan ‘Ali Erbaş soruşturması’ açıklaması!

Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş’ı eleştirmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmaya ilişkin Ankara Barosu açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Ankara Barosu tarihinde hiçbir zaman dini değerleri aşağılamadığı gibi, görevi gereği Anayasa ile güvence altına alınan din ve vicdan hürriyetinin her zaman savunucusu olmuştur.” İfadeleri kullanıldı.

Ankara Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmasındaki ifadelere ilişkin yapılan değerlendirmenin, Avukatlık Kanunu’nun barolara yüklediği insan haklarını koruma görevi ile laik ve sosyal hukuk devletinde yaşamanın gereği olduğu bildirildi.

ORGANİZE BİR ŞEKİLDE ÇARPITILDI

Bir cümlenin alınarak sosyal medyada organize bir şekilde çarpıtıldığı belirten Ankara Barosu şu ifadelere yer verdi:

‘‘Bu çerçevede, anılan yazı içeriğindeki ‘çağlar öncesine ait’ söylemi, İslam temelinde dini değerleri değil coğrafyadan ve tüm dinlerden bağımsız olarak dünya tarihinde çağlar boyunca yaşanan trajedilere vücut veren ayrımcı ve ötekileştirici zihniyeti ifade etmektedir.

Uluslararası ve ulusal düzenlemelerle yasal güvence altına alınmış bulunan en temel insan haklarını savunmaya dönük ve hiçbir suç unsuru içermeyen bu açıklamamız nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımızda soruşturma başlatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Ankara Barosu tarihinde hiçbir zaman dini değerleri aşağılamadığı gibi, görevi gereği Anayasa ile güvence altına alınan din ve vicdan hürriyetinin her zaman savunucusu olmuştur.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin