Angela Merkel: Türkiye’nin AB’ye üye olmasını beklemiyorum

angela merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmasını beklemediğini söyledi. Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının devam etmesinin herkes için en iyi seçenek olduğunu anlattı. Mültecilerin siyasi bir araç olarak kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Eylül ayındaki seçimlerde görevini bırakacak olan Merkel, düzenlediği son basın toplantısında Suriyeli mülteciler ve Türkiye ile ilgili değerlendirmede bulundu.
Angela Merkel, Türkiye’nin çok sayıda Suriyeliyi ağırlayarak olağanüstü iş çıkardığını belirtti. Ankara’yı bu konuda takdir etti. Mülteci anlaşması kapsamında daha yakın iş birliği görmeyi umduğunu söyleyen Merkel, “Bu anlaşmanın devamı herkes için en iyisi.” dedi.

Alman lider ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılmasını öngörmediğini de tekrarladı. “Türkiye’nin AB üyeliğini geçmişte öngörmüyordum hala öngörmüyorum.” diyen Merkel, “Benim siyasi görüşümü ve Türkiye’nin AB’ye üye olmasını geçmişte ve halen öngörmediğimi biliyorsunuz. Yine de Türkiye ile yakın ilişkilerden yanayım. AB’nin mülteci anlaşmasının da savunucusu oldum. Gümrük birliğini de konuşmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

Anlaşma dahilinde Türkiye’ye 3 milyar Euro ek fon vereceğini de hatırlatan Merkel, “Mülteciler insan, siyasi araç olarak kullanılmamalı.” dedi. Alman lider, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye’nin bu hususta olağanüstü başarı sergilediğini, AB’nin küçük ölçekte olsa da Ankara’yı desteklediğini ve anlaşmanın devamının ilgili tarafların çıkarına olacağını ifade etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin