Ameliyat olabilmek için evdeki beyaz eşyalarını satışa çıkardı

4 bin 500 lira ameliyat parasını karşılayamadığı için evdeki beyaz eşyalarını satacağını belirten Hasan Kılıç, ‘‘Zaten işsiz olduğum için kiramı, faturalarımı, gıda masraflarımı bile karşılayamaz haldeydim.’’ dedi.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde yaşayan ve geçimini fırında yevmiyeli işçilikle sağlayan 28 yaşındaki Hasan Kılıç, yakalandığı kolon kanseri sonucunda 2016’da ameliyat oldu. Ameliyatından sonra da çalışmak zorunda kalan Kılıç, çalışma şartları nedeniyle ameliyat bölgesinde yırtılmalar olunca işini  yeniden kaybetti.

Yeni Yaşam gazetesinin haberine göre, İş kazası geçiren ve 1.5 yıldır iş arayan Kılıç, kısa süreli işler bulsa da hastalığı nedeniyle bazı işlerde çalışamıyor. Kılıç’ın bağırsak kanseri sonrasında fırıncılık yaptığı esnada 3 dikişi patlamıştı. Yeniden dikişleri patlayan Kılıç’ın ameliyat olması gerekiyor ancak işsiz olduğu için maddi durumu ameliyat parasını karşılamaya yetmiyor.

”AMELİYAT ÜCRETİNİ KARŞILAYAMIYORUM”

Kılıç, hastalık sürecini ve yaşadıklarını şöyle anlattı: “Urfa’nın yaz sıcağının altında fırında yevmiyeli işçi olarak çalışıyordum. 2016 yılında kolon kanseri ameliyatı oldum. Ameliyatımdan sonra tekrar işbaşı yapmak zorunda kaldım. Gün boyu ayakta durmaktan, sürekli hareket halinde olmaktan, 12-13 saat uzun süre çalışmaktan ameliyat bölgem yırtıldı. Şimdi tekrar ameliyat dikişlerim patladı ve ameliyat olmam gerekiyor. Urfa Eyyübiye Belediyesi’ndeki sosyal hizmetlerde çalışan kişi ile hastalık durumumu görüştüm. ‘Doktoru, hastaneyi ayarlayın sağlığınıza bakın hastane bilgilerini verin sizlere yardımcı olacağız’ dediler. Bunun üzerine Antep’e gittim. Oradaki hastane doku yama ücreti yurt dışından geldiği için 4500 TL civarında doku ücreti istediler. Sosyal hizmetleri aradığımda ödemeyi yapamayacaklarını söylediler. Antep’te ameliyat için yatışım yapılacak. Ameliyatın ücreti yaklaşık 4500 TL civarında, aylarca iş arayışındayım. Ayakkabı fabrikasına işe alındım kısa önce geçirdiğim ameliyatlardan sağlığım elvermediği için işten ayrılmak zorunda kaldım.”

”BEYAZ EŞYALARIMI SATACAĞIM”

İşsiz olduğu için ameliyat ücretini karşılayamadığına dikkat çeken Kılıç, iş bulamadığının altını çizdi. Kılıç, topluma ve yetkililere şu sözlerle yardım çağrısında bulundu: “Ameliyat ücretini karşılamak için bu salgın günlerinde şehirde iş aradım sabahtan akşama kadar, akşam tekrardan çaresiz bir şekilde evime dönüyorum. İki küçük kızımın yüzlerine bakamıyorum. Ameliyat ücretimi karşılamak için evdeki beyaz eşyalarımı satacağım. Zaten işsiz olduğum için kiramı, faturalarımı, gıda masraflarımı bile karşılayamaz haldeydim. Yetkililere sesimi duyurmaya çalıştım ama yetkililer sesimi duymuyor. Yetkililerden ve duyarlı insanlardan yardım bekliyorum.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin