Amazon’larda bir yılda Londra’nın 5 katı orman alanı kesildi

Küresel ısınmanın büyük bir bölümünü tehdit ettiği Amazon ormanlarında insan eliyle de kıyım bir yandan sürüyor. Dünyanın akciğerleri diye de tanımlanan Amazonlarda geçtiğimiz yıl Londra’nın 5 katı büyüklüğünde bir alanda ağaçların kesildiği bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Brezilya hükümeti, uydu görüntülerinin, Ağustos 2017-Temmuz 2018 tarihlerinde Amazon ormanlarında 7 bin 900 kilometrekarelik alanın tahrip edildiğini ortaya koyduğunu açıkladı. Bunun son 10 yılın en yüksek rakamı olduğuna dikkat çekildi. Verilere bakıldığında ağaç kesiminin, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 oranında arttığı tespit edildi.

Brezilya Çevre Bakanı Edson Duarte, ağaçların yasadışı kesiminin ormanı tahrip ettiğini bildirdi. Brezilya hükümeti, 2000’lerin başında meydana gelen büyük tahribat sonrası buna yönelik önlemler almıştı. Amazon ormanlarında, 2004 yılında Haiti büyüklüğünde, 27 bin kilometrekarelik alan tahrip edilmişti.

Brezilya’nın yeni seçilen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kampanyası sırasında, orman tahribatına verilen cezaları sınırlandırma ve çevre ajansının yetkisini zayıflatma sözü vermişti. Bolsonaro’nun, işbaşı yaptıktan sonra çevre ve tarım bakanlıklarını birleştirme planının da yağmur ormanlarını tehlikeye atacağı ifade ediliyor.

Dünyanın en büyük tropik yağmur ormanlarına ev sahipliği yapan Amazon bölgesinin büyük bölümü Brezilya sınırları içinde bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin