Almanya’ya 262 diplomat ve askeri personel iltica başvurusu yaptı

15 Temmuz darbe girişimi gerekçe gösterilerek binlerce insanın hukuksuz birşekilde tutuklanması üzerine özellikle Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvuru talepleri arttı. Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan diplomat ve askeri personel sayısı 262 oldu.

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin haberine göre, Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusunda bulunan diplomat ve askeri personel sayısı arttı. Haberde halihazırda Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne yapılan 262 başvuru bulunduğu belirtildi. Ancak henüz söz konusu başvuruların hiç birinin sonuçlanmadığı kaydedildi.

Alman Göç Dairesi:Gülen hareketine yönelik sistematik bir kovuşturma yürütülüyor

Derginin haberine göre önümüzdeki dönemde Türkiye’den yapılan iltica başvurularının kabul edilme oranında artış olması mümkün. Haberde, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirme doğrultusunda Türkiye ile ilgili uygulamalarda güncellemeye gittiği belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın söz konusu değerlendirmesinde, “Gülen hareketiyle bağlantısı bulunduğu düşünülen kişilere yönelik sistematik bir biçimde kovuşturma yürütüldüğü yönünde açık kanıtlar bulunduğu” ifade edildi. Bakanlık Türkiye’de terör suçu gerekçesiyle açılan davalarda da çok büyük artış görüldüğüne dikkat çekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin