‘Almanyalı Osmanlılar’ yöneticisi Taner Ay’ın babası Çetin Ay görevden alındı

Sedat Peker’in yayınladığı videoların ardından gündeme gelen ‘Almanyalı Osmanlılar’ yöneticisi Taner Ay’ın babası Çetin Ay KKTC Düsseldorf Fahri Temsilciliği görevinden alındı.

Almanya’da cinayet, kasten adam öldürmek, ağır yaralama, şantaj, fuhuş, silah ve uyuşturucu ticareti gibi birçok suçlamayla yargılanıp yasaklanan ‘Almanyalı Osmanlılar’ adlı çetenin yöneticisi olduğu iddia edilen Taner Ay’ın babası olan KKTC Düsseldorf Fahri Temsilcisi Çetin Ay, görevinden alındı.

Söz konusu karar, dün Kuzey Kıbrıs Resmi Gazete’sinde yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda, “Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Düsseldorf Fahri Temsilcisi olarak atanan Çetin Ay’ın, görevden alınmasına karar verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Taner Ay’ın son model arabalarından birinin plakasında “KKTC Düsseldorf Başkonsolosluğu” yazması Kıbrıs’ta tepki çekmişti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruoğlu, konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamasında, tüm fahri temsilcilikleri gözden geçireceklerini ve görevden alınması gereken isimler varsa, görevden alacaklarını ifade etmişti.

Öte yandan Başbakan Ersan Saner de geçen hafta Mecis’te yaptığı açıklamasında, Çetin Ay’ın görevden alındığını duyurmuştu.

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Çetin Ay, resmi olarak görevinden alınmış oldu.

SEDAT PEKER NE DEMİŞTİ?

Sedat Peker’in son videosunda AKP’li Metin Külünk’ü ifşa etmiş, Külünk’ün ‘Almanyalı Osmanlılar’ çetesi ile yakın bağları olduğu söylemişti. Çetin Ay’ın oğlu Taner Ay’ın ismi de, Peker’in ifşaatlarının ardından gündeme gelmişti.

Kıbrıs’taki tartışma ise Taner Ay’ın AKP’li siyasetçiler ve bürokratlarla birlikte çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra son derece lüks yaşamını ve eli silahlı anlarını da sergilediği Instagram hesabındaki bir kare ile patlak verdi.

Taner Ay’ın fotoğraflarından birinde Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yer aldığı görülmüştü.

Tatar, çay içerken Ankara’da çekilen fotoğrafına rağmen Taner Ay için “Tanımam” demiş, ancak Kıbrıs basını aynı etkinlikte çekilmiş bir fotoğraf daha ortaya çıkmıştı.

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin