Almanya’daki seçim sona erdi: Merkel ilk, aşırı sağ ikinci sırada

Almanya’da Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde yapılan seçimlerin sandık çıkışı anket sonuçları açıklandı.

Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Saksonya eyaletinde yüzde 32 ile ilk sırada yer alırken; parti 2014 seçimlerine göre 7.4 puan kaybetti. Aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif için Partisi (AfD) ise oylarını artırarak ikinci sırayı elde etti.

Brandenburg’da ise CDU’nun koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 27.5 ile birinci, AfD ise yüzde 22.5 ile ikinci oldu.

Seçim sonuçlarının Merkel’in koalisyonuna darbe anlamına geldiği yorumları yapılıyor. SPD’nin geçici yönetimi seçmenlerine, Merkel ile koalisyonu sürdürmeyi ciddi olarak masaya yatıracaklarını vaat etmişti.

Erken seçim ve azınlık hükümeti seçenekleri

Merkel’i 14 yıllık iktidarının 10 yılında destekleyen SPD’de üyelerin çoğu ittifakın son bulmasını istiyor. İki partinin yıl sonuna kadar göçmen politikası, vergi ve emeklilik gibi konuları masaya yatırması bekleniyor.

Göçmen karşıtlığıyla bilinen AfD, son dönemde bu iki eyalette, kömür madenlerinin kapatılma planlarına karşı çıkarak oylarını önemli ölçüde artırdı.

Ülkede koalisyon hükümetinin çökmesinin erken seçimi tetikleyebileceği ya da azınlık hükümetinin göreve gelebileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl eyalet seçimlerinde büyük kan kaybeden Merkel, 18 yıldır liderliğini yaptığı CDU’daki görevinden ayrılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin