Almanya’da ırkçı parti oyları ile seçilen eyalet başbakanı istifa etti

Almanya’daki aşırı sağcı parti Almanya için Alternatif (AfD)’nin ve Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi milletvekillerinin desteğiyle seçilen Thüringen eyaletinin yeni başbakanı Hür Demokrat Parti’li (FDP) Thomas Kemmerich istifa etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel seçim sonucunun geri alınmasını istemişti.

Kemmerich’in AfD’nin desteğiyle seçilmesi ve dün hemen yemin ederek görevi devralması büyük tepkiye neden olmuş, erken seçim çağrıları yapılmıştı.

DW Türkçe’nin haberine göre Kemmerich’in istifa açıklamasının ardından FDP Eyalet Parti Meclis Grubu da, parlamentonun lağvedilmesi ve erken seçimin önünün açılması için dilekçe vereceğini açıkladı. Bunun için meclisin üçte ikisinin oyu yeterli. FDP Genel Başkanı Christian Lindner de Thüringen’deki başbakanlık seçimlerinde yaşananlardan sonra, parti yönetiminden güvenoyu isteyeceğini, FDP Federal Yönetim Kurulu’nun bu amaçla cuma günü acil toplantıya çağrıldığını duyurdu.

Ekim ayındaki seçimlerde yüzde beş barajını kılpayı aşıp, eyalet parlamentosuna girmeyi başaran FDP’nin eyalet teşkilatı başkanı Kemmerich, dün partisinin vekilleri dışında Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile AfD üyesi vekillerin oylarıyla, halen başbakanlık görevini yürüten Sol Parti’li Bodo Ramelow’u bir oy farkıyla geride bırakıp, sürpriz şekilde başbakan seçilmişti.

FDP’li Kemmerich’in AfD’nin desteğiyle seçilmesi ve dün hemen yemin ederek görevi devralması büyük tepkiye neden oldu ve federal hükümetin ortakları arasında da kriz oluşturdu.

Nitekim ekim ayı sonunda yapılan seçimlerden sonra Merkel’in partisi CDU, birinci güç olan Sol Parti ile koalisyonu reddettiği için hükümet kurulamamış, halen başbakan olan, seçmen desteği de yüksek Sol Parti’li Ramelow da Sosyal Demokratlar ve Yeşiller ile azınlık hükümeti üzerinde uzlaşmıştı. Ramelow, dün girdiği başbakanlık seçiminde favoriyken, AfD’nin kendi adayı yerine FDP’nin adayını desteklemesiyle bir oy farkla kaybetmişti. AfD’nin Thüringen teşkilatı lideri Björn Höcke çoğu politikacı tarafından “Nazi” olarak niteleniyor. Hatta bir süre önce mahkemeden Höcke’ye “faşist” demenin suç olmadığına ilişkin bir karar çıkmıştı.

Thüringen’de seçimler sonrasında ortaya çıkan durum üzerine erken seçimlerin yapılması yönündeki sesler yükselmiş, talepler çoğalmıştı. Afrika gezisinde olan Almanya Başbakanı Angela Merkel de devreye girerek, seçimin sonucunun geri alınmasını istemişti.

Merkel, yaptığı açıklamada Kemmerich’in AfD’nin, FDP ve CDU eyalet örgütlerinin desteğiyle seçilmesini “affedilemez bir olay” diye nitelemiş ve “Hem benim şahsi hem de CDU’nun temel değerlerini sarsan bir durum. AfD’nin yardımıyla siyasi bir çoğunluğun oluşmaması konusunda alınan bir prensip kararımız var. Thüringen’de yaşanan olayın bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Demokrasi adına kara bir gün yaşadık” diye konuşmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin