Almanya’da iki öğretmen, Türkiye’ye iade riskiyle karşı karşıya

jülide ateş

Almanya’ya iltica eden ve 36 gündür Frankfurt Havalimanı’nda tutulan öğretmenler Jülide Çetin ve Şeyma Demirel hakkında Bulgaristan’a deport kararı çıktı. İki kadın öğretmenin Türkiye’ye iade edilen çok sayıda Gülen Hareketi mensubuyla aynı hukuksuzluğu yaşamasından endişe ediliyor. Bulgaristan’ın bu konudaki dosyası hayli kabarık.

Almanya’ya sığınma talebinde bulunan İngilizce öğretmenleri Jülide Çetin ve Şeyma Demirel’in iltica başvurusu reddedildi. 18 Haziran’da çalıştıkları ülkeden Almanya’ya Bulgaristan vizesiyle geldikleri için haklarında deport kararı çıkartılan Çetin ve Demirel, Türkiye’ye iade edilip tutuklanan öğretmenlerle aynı kaderi yaşamaktan endişe ettiklerini belirtiyor.

Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’ın haberine göre Jülide Çetin ve Şeyma Demirel, Bulgaristan’da can güvenliklerinin olmadığını, sınır dışı edilmelerinin uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu söyledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Almanya’dan vize alamadıkları için Bulgaristan’a başvurduklarını söyleyen genç öğretmenler, Bulgaristan’a gitmek istemediklerini, eğer giderlerse Türkiye’ye iade edilip işkence görmekten korktuklarını vurguladı.

36 gündür havaalanında, nezarette kaldıklarını belirten Jülide Çetin, sağlıklarının ve psikolojilerinin bozulduğunu da ifade etti.

1 YORUM

  1. Insallah yapilan yayinlar etkili olur ve iki ögretmenin iltica basvurusu kabul olur. Kendilerine ve yakinlarina sabir diliyorum.
    Onlara bunlari yasatanlara gelince: Bu ne bitmez kindir, hinctir, kötülüktür! Anlamak cok güc. Almanya’nin Yahudi Soykirimini hala sorguladigi gibi, hala bu konuda sürekli kitaplar yayinlandigi gibi, olayin degisik yönlerine isik tutulmaya calisildigi gibi… Türkiye’deki bu düsmanligin da nesiller boyu irdelenmesi gerekecek.
    Vietnam’daki ögretmenlerin darbe girisimi ile ne alakasi olabilir? Olamaz ise nedir bu sonu gelmez kinin sebebi ve kaynagi? Bu düsmanliga verdikleri oylari ile destek veren halk yiginlarinin sagduyusu, vicdani nerede kaldi? Yoksa hep mi böylelerdi?
    Sadece iktidar icin degil, tüm bir Türkiye toplumu icin – tabaniyla ve tavaniyla – utanc verici bir durum. Yillarca kahramanlik edebiyatlariyla, “Ne mutlu Türküm” nutuklariyla avunan ve avutulanlar meger ne kadar zavalli yiginlarmis. Kendi durusu olmayan, rüzgara göre sekil alan, gercek tanrisi güc olan yiginlar…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin