Almanya’da bir başarı hikayesi: Eşi destek oldu; bir yılda önce dili çözdü sonra öğretmenliğe başladı!

Amerika’da yaşaşan Gülşah Çavuşoğlu YouTube kanalındaki ‘Amerikada Söyleyişiler’ programında Almanya’ya iltica eden ve öğretmenliğe başlayan Halil Şedadi ile görüştü.

Türkiye’de fizik öğretmenliği yapan Şedadi, eşi ve çocukları ile geldiği Almanya’da yaşadığı zorlukları, dil öğrenme sürecini ve mesleğe başlamasını anlattı.

Çocuklarının rahatsızlığında dolayı Almanya’da dil bilmedikleri için çok sıkıntı yaşadıklarını anlatan Şedadi, “Türkiye’ye geri dönmeyi bile düşündüm çocuklarım için. En azında onlar sağlık hizmeti alır, ben hapse girsem de olur’ diye düşündüm. Fakat sonra eyim beni teşvik etti ve bir anlaşma yaptık.” ifadesini kullandı.

Eşinin kahramanlık yaparak kendisini dil öğrenmeye teşvik ettiğini anlatan Şedadi, “Ben kütüphane kartı aldım. Eşim dedi ki; ‘evin ve çocukların bütün yükü bende. Sen dil öğreneceksin.’ Ben de sabah 9, akşam 18-19’a kadar her gün kütüphaneye gittim. Çantamı hazırlıyorum eşim içine yiyecek koyuyordu. Okula gider gibi her gün gittim. Benim oturduğum yer küçük bir yerdi. İnsanlar kütüphane gelip kitap alıp gidiyorlardı. Durmuyorlardı. Benim kaldığımı görünce herkes benimle ilgilenmeye başladı. Ben onlara yardım ediyordum. Kitapların temizliği, düzenlemesi gibi. Ben gitmeyince soruyorlardı.” dedi.

‘5 bin kelime ve cümle ezberledim’

Tek odada 5 kişi kaldıklarını anlatan Şedadi, “Ders çalışmak için en ideal yer kütüppaneydi. 6.5-7 ay gittim. Hiç gramatik bilmeden 5 bin kelime ve cümle ezberledim. Sonra oturum çıktı. Büyük şehre geldi. Bir iki ay sonra kursları geçip mesleğe başladım.” şeklinde konuştu.

İşte Almanya’da Fizik ve Matematik öğretmenliği yapan Halil Şedadi’nin hikayesi;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin