Almanya’da başörtülü olduğu için işe alınmayan 16 yaşındaki kızın videosu viral oldu

Almanya Hamburg şehrinde yaşayan 16 yaşındaki Müslüman bir öğrenci, yaz tatilinde çalışmak için başvurduğu Edeka marketten “başörtülü olduğu için çalışamayacağı” cevabını aldı.  Daha sonra Instagram hesabında market yetkilisiyle yaşadıklarını paylaşan genç kızın videosu, kısa sürede viral oldu ve bir milyonun üzerinde kişi tarafından izlendi.

“Başörtüsü? Hayır, teşekkürler!” başlıklı video yaklaşık 14 dakika sürüyor. Genç kız yaşadığı ayrımcılığı anlatıyor.

Öğrenci olan iki arkadaşıyla süpermarket zincirine başvuran genç kız, yaklaşan yaz tatili için harçlık kazanmak istiyordu. Edeka’nın Hamburg şubesine kişisel bir ziyaretten sonra, üç öğrenci geçtiğimiz Salı günü bir deneme pratiğine davet edildi ve başvuru belgelerini yanlarında götürmeleri istendi.

Deneme gününde, üç kız öğrenci, mağaza müdürüyle tanıştı ve mağaza müdürü şöyle dedi: “Başörtülü burada çalışamazsınız.”

Genç kızın yayınladığı videodaki kendi ifadelerine göre, soyunma odasında gözyaşlarına boğuldu ve süpermarket kasiyeri tarafından olaya karşı harekete geçmeleri için teşvik edildi. İki Alman arkadaşına dayanışmaları için teşekkür eden genç kız,  Edeka şubesini boykot etmek için çağrıda bulunmak istedi.

Diğer yandan olaydan sonra mağaza müdürü çok pişman olduğunu ve özür dilemek istediğini belirtti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

 1. Almanya gavur.
  Edeka gavur.
  İçki de var domuz eti de.
  Hem Almanyada hem Edeka’da.
  Başörtülü falancanın bacısı. Ne işin elin gavurunun sani işe almayışına.
  Suudi var. Katar ve iran var.
  Oralara başvursanız ya

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin