Almanya, ‘Esad yönetiminin işkenceci doktorunu’ yargılamaya başladı

Suriye istihbaratı için çalıştıktan sonra Almanya’ya gelen, tecavüz ve işkence gibi suçlardan dolayı ömür boyu hapisle cezalandırılan Enver Raslan’dan sonra, ülkede yeni bir işkence davası daha gündemde.

Beşşar Esad yönetimi için çalışan Suriyeli doktor Alaa M, insanlığa karşı suç işlemek, işkence ve cinayet suçlarından Frankfurt Yüksek Bölge Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı.

Euronews’in aktardığı habere göre, Frankfurt Başsavcılığı, Alaa M’ye Almanya’ya gelmeden önce 2011 ve 2012 yıllarında Humus ve Şam’daki cezaevlerinde ve hastanelerde Esad karşıtı gençlerin cinsel organlarına alkol döküp ateşe vermek, mahkumların kırık kol ve bacaklarını tekmelemek, kötü muameleyi protesto edenlere iğne yapmak ve cinayet işlemek gibi çok sayıda suçlama yöneltti.

Alaa M.

Almanya’ya 2015’te gelen Alaa M, o yıldan bu yana birkaç hastanede doktor olarak çalışmış, ülkesinde uğradıkları zulüm ve işkence sonucu Almanya’ya kaçan Suriyelilerce tanınınca Haziran 2020’de görevden alınarak yargılanmasına karar verilmişti.

İşkenceci Enver Raslan ömür boyu hapse mahkum edilmişti 

Suriye istihbaratı için çalıştıktan sonra 2014’te Almanya’ya gelen ve 2019’da Berlin’de yakalanan Enver Raslan, 13 Ocak 2022’de Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen davada 27 cinayetin yanı sıra tecavüz ve işkence gibi suçlardan da ceza almıştı. Suriye’de devlet eliyle işlenen suçlarla ilgili dünyada ilk olma özelliği taşıyan ve 23 Nisan 2020’de başlayan davanın sonunda Raslan, insanlığa karşı suç ve cinayet işlemekten ömür boyu hapisle cezalandırılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin