Alman milletvekillerine İncirlik’ten sonra Konya’ya da giriş izni verilmedi

Türkiye-Almanya arasındaki kriz, İncirlik’ten sonra Konya’da bulunan askere üsse de sıçradı. Türkiye’nin Alman milletvekillerinin Konya’daki askeri üste bulunan Alman askerlerini ziyaret iznini iptal ettiği bildirildi. 7 vekilden oluşan heyetin pazartesi günü Konya’ya gitmesi planlanıyordu.

Der Spiegel dergisi, Türkiye’nin Alman milletvekillerinin temmuz ayında Konya’daki NATO askeri üssüne ziyaretini yine engellediğini yazdı. Milletvekillerinin Konya’daki Alman askerlerini 17 Temmuz’da ziyaret etmeleri bekleniyordu.

Habere göre, Almanya Dışişleri Bakanlığı ziyarette bulunacak milletvekillerini telefonla bilgilendirdi. Almanya’nın iptal nedeniyle NATO nezdinde bir şikâyette bulunduğu bildirildi. Yeni bir ziyaret tarihinin ise verilmediği kaydedildi.

Alman Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Wolfgang Hellmich, dpa’ya yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin ikili ilişkilerin şu anki durumu ışığında ziyaretin ertelenmesini istediğini söyledi.

Türkiye ile Almanya arasında daha önce Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’ne ziyaretlerine izin verilmemesi nedeniyle gerginlik yaşanmıştı. Bunun üzerine Federal Kabine, 7 Haziran’da Alman askerlerinin İncirlik Askeri Üssü’nden çekilmesini onaylamış ve 200’den fazla askerin Ürdün’deki Muvaffak Salti Hava Üssü’ne nakledilmesine karar vermişti. İncirlik’te bulunan Almanya askerlerinin çekilmesi ise geçen hafta başlamıştı. İncirlik’te bulunan 6 adet Tornado keşif uçağı ve bir adet yakıt ikmal tankeri de Ürdün’deki üsse taşınacak.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin