Ali Koç başkan… Fenerbahçe?

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Fenerbahçe’nin renkli ve efsane başkanlarından Ali Şen’le özdeşleşen tezahüratı, Ali Koç’a uyarlamak istedim ama sonunu getiremedim. Fenerbahçe’de ikinci Ali Koç dönemi resmen başladı. Rakipsiz girdiği seçimden başkan çıktı. Üç yıl daha Fenerbahçe’yi yönetecek. Ancak 3 yıl önce göreve gelirken, görülen heyecan yok. Hatta üç yıl görevde kalması bile şüpheli.

Son şampiyonluğunu 2013-14 sezonunda yaşayan Fenerbahçe, 7 yıldır başarıya hasret. Şampiyonluğa en çok yaklaşılan bu sezonda bile ancak üçüncü olabildi. Bir anlamda şampiyonluğu rakiplerine hediye etti. Kadıköy’de kaybettiği maçlar, şampiyonluk rüyasını kabusa çevirdi. 3 Haziran 2018’de büyük umutlarla başlayan Ali Koç döneminde bir sezon daha hüsranla bitti.

İSTİKRAR DİYE GELMİŞTİ

Ali Koç’un ilk dönemine geçerli not vermek mümkün değil. İstikrar deyip göreve gelen başkan, 3 yılda 6 teknik adam değiştirdi. Hiçbir sezonu başladığı teknik adamla tamamlayamadı. Teknik adamlara iki de sportif direktör eklemek gerek. Emre Belözoğlu’yla yolların ayrılmasından sonra yeni teknik adam hâlâ belli değil. Taraftarın beklentisi büyük ama günler hızla ilerliyor. Sezon açılışı yakında teknik direktörsüz başlarsa şaşırmayacağız. Ortada bir sürü isim var. Ali Koç’un “Görüştüğümüz hocalar maalesef Türkiye’ye gelmek istemiyor” açıklaması hem ülkenin hem de futbolumuzun hazin halini özetliyor.

6 teknik adam değiştiren Ali Koç onlarca oyuncu transfer etti. Takımın aksayan en önemli mevkii olan stopere doğru ismi ancak görevde 2,5 yılı geride bırakırken buldu. Atila Szalai derde deva oldu ama yanında oynayan ismin Serdar Aziz olması yine sorunu tamamen çözmedi. Yıldızlarla dolu orta sahada formda 4 oyuncu çıkarılamadı. Forvet hattı ise tam bir hüsran. Vedat Muriqi’yi parayı görür görmez satan Ali Koç, yerini dolduramadı. Mesut Özil gibi bir markanın gelmesi bile takımın üzerindeki ölü toprağını atamadı.

RAHAT BİR BAŞKANLIK

Başarısız sonuçlara ve hatalı transferlere rağmen Ali Koç rahat bir başkanlık yaptı. Taraftarın açtığı kredi hâlâ devam ediyor. Ali Koç’un koltuğunu sarsacak bir muhalefet de yok. Soyadının avantajını sonuna kadar kullanıyor. Kulübün içinde yüzdüğü borç batağı, muhalefetin cesaretini kırdı. Sadece kulüp değil, ülke de ekonomik kriz içinde. Parası olan birini bulmak zor. Saha içi başarısızlığına rağmen Koç soyadı çilingir gibi ekonomik sorunları aşmada işe yarıyor.

Genel kuruldan bir gün önce sabık başkan Aziz Yıldırım’ın açıklamaları, Ali Koç’un ikinci döneminin nasıl geçeceğinin ipuçlarını verdi. Aziz Yıldırım, resmen sahneye çıktı. Şike süreciyle ilgili bilindik boş nakaratları tekrarlarken, “Ali Koç’u asla affetmem. Onu bu taraftarla birlikte göndereceğim,” sözleri önemliydi. Aziz Yıldırım’ın şu sözlerini de not etmek gerekir: “Bundan 3 sene önce son 3-4 maç kala küme düşmekten kurtulduk. Altıncı mı yedinci mi olundu ne. Bu sene de 3’üncü olduk. Ali Koç şunu bilmeli Fenerbahçe taraftarı ve Fenerbahçeliler bundan başarılı bir futbol takımı ve spor kulübü bekliyor. ‘Ben şampiyonluk sözü vermedim’ diyor. Fenerbahçe Başkanı olan, yönetimde olan herkes şampiyonluk sözü vermeye mecburdur. Biz şampiyon olamazsak başarılı değilizdir.”

AZİZ YILDIRIM’A CEVAP VERDİ

Ali Koç kongreye zaten rakipsiz girmişti. Başkanlık onayı formaliteye kalmıştı. Aziz Yıldırım’ın salvolarına nasıl bir cevap vereceği merakla bekleniyordu. Yıldırım, Koç’un karizmasına çizik atmıştı. Karşılık vermezse çizik yaraya dönüşecekti. Nitekim beklendiği gibi sert bir tonla cevap verdi. Koç, tehditlere boyun eğmeyeceğini söyleyip sert cümleler kullandı: “Efsane başkan olarak kalmak istiyorsanız sizden bekleneni yapın. Ailemi çok seviyorsunuz ya sevindim. Abim rahmetli Mustafa Koç, babam Rahmi Koç. Ben hariç hepsini çok seviyorsunuz. Herhalde onların yanında benim emeklerim mukayese edilemez. Rahmi Koç’un bir lafı vardır; ‘Yaydan çıkan ok, geçen zaman, ağızdan çıkan söz ve kaçan fırsat bir daha geri gelmez.’ Siz dün o sözleri ettiniz. Bunun hesabını vereceksiniz. Beni değil siz hiç kimse tehdit edemez. Sizden bir ricam var. Fenerbahçe ile ilgili bir şey konuşurken beni dahil edecekseniz ailemin adını ağzınıza almayın. Sakın bir daha yapmayın. Şiddetle tavsiye ediyorum.”

Karşılıklı suçlamalar ve salvolar yeni dönemde Ali Koç’un koltukta rahat oturamayacağının işareti. Aziz Yıldırım, resmen muhalefet cephesindeki yerini aldı. Ali Koç sportif başarısızlıklara rağmen koltukta rahat oturmuştu. Artık o rahatlığı olmayacak. Başarıya mahkum. Sadece muhalefet değil, taraftar da artık cephe alacak. Üç yıl önce 16 bin oyla başkan seçilen Koç’un şimdi 6 bin 500 oyla seçilmesi heyecanın söndüğünü gösteriyor. Bunda kongreye rakipsiz girmesinin etkisi muhakkak ancak üç yıl önceki heyecan ve umut da yok. Bakalım “Ali Koç başkan, Fenerbahçe…” sloganı nasıl tamamlanacak?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin