Aksünger: Interpol, Bakan Çağlayan dahil 7 kişiyi arıyor

Amerika’daki Reza Zarrab Hakan Atilla davasını yakından takip eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, İnterpol ve Europol’ün Zafer Çağlayan, Süleyman Aslan ve Abdullah Happani dahil 7 kişiyi firari sanık olarak aradığını kaydetti.

ABD’de Reza Zarrab’ın tanık olduğu İran’a ambargoyu delme dâvâsında Halkbank eski genel müdürü Hakan Atilla’nın suçlu bulunmasının ardından dâvâda adı geçen isimlerin akıbetine ilişkin değerlendirmeler sürüyor.

Aksünger, dâvânın Yargıcı Richard Berman’ın hüküm vereceği 11 Nisan’a dair öngörülerde bulundu. Bianet’e konuşan ve dâvâ sürecini Manhattan Federal Mahkemesi’nde partisi adına takip eden Aksünger, Atilla için ABD’de bu dâvâdan yargılananlar arasında “en masum’’ diyor. Aksünger de bu doğrultuda Atilla’nın daha hafif bir ceza alacağını düşünüyordu; “Ancak başrol oyuncularının hepsi Türkiye’de ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Mehmet Hakan Atilla’ya sahip çıkmamış bir iktidar var, ama zaten sahip çıkmamasının temel nedeni bu işin ucunun kendi bakanlarına kadar uzandığını bilmeleri,’’ ifadelerini kullanıyor. CHP’li genel başkana göre bundan sonraki süreçte Amerikan Hazine Bakanlığı Türkiye’deki bankaları da dahil edebilir. Öte yandan Zafer Çağlayan, Süleyman Aslan ve Abdullah Happani’nin de olduğu 7 kişinin de firari sanık olarak tanımlandığını söyleyen Ak- süngerli, ‘’Bu şimdiye kadar çok telâffuz edilmedi, ancak bu isimler Interpol ve Europol tarafından Kırmızı Bülten ile aranıyor. Amerika’da gıyabında yargı- lama olmadığı için bu böyle.’’

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin