Tarihi oylama sonuçlandı: Türkiye yeniden denetim sürecine alındı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Türkiye’yi siyasi denetime alma kararı verdi. Türkiye, AKP’nin hukuksuz politikaları sayesinde 13 yıl sonra yeniden denetim süreci yıllarına döndürülmüş oldu. Karar, 113’e 45 oy ile alındı.

AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan’ın son 4 yıldır Türkiye’yi demokrasi, insan hakları, ifade ve basın özgürlüğü alanlarında geri götüren politika ve uygulamalarına Avrupa Birliği bünyesinden en sert yaptırım gelmiş oldu.

AKPM Genel Kurulu’nda bugün Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi konulu bir oturum yaptı. Oturumda Türkiye’nin 2004’te çıktığı denetim sürecine yeniden alınmasıyla ilgili karar tasarısı oylandı. Denetim Komitesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmesiyle birlikte Türkiye’de ‘demokratik kurumların işleyişinde ciddi bozulmalar olduğu’ gerekçesiyle denetim sürecine alınması çağrısı yapılmıştı.

Avrupa Konseyi: F..ö değil Hareket

AKP’nin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne (AKPM) sunduğu öneriler ret oyu ile rafa kaldırıldı. AKP’li Markar Eseyan,  F..ö ifadesi kullanılsın’ teklifi reddedildi ve parlamento, Hizmet Hareketi için ‘Movement’ ifadesini kullandı.

image

Darbeci general Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli’nin Hizmet Hareketi’nin ‘terör örgütü’ olarak nitelendirilmesi yönündeki isteği de ezici çoğunlukla reddedildi.

image

Markar Eseyan’ın AGİT temsilcilerini PKK sempatizanı olmakla suçlaması tepki gördü. KOX, Eseyan’ın tüm asambleden özür dilemesini istedi.

Tr724

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin