AKP’nin Salda ısrarı bitmiyor, TOKİ ihaleye çıkıyor

Bilim insanlarının ‘ayakkabıyla bile basılmaması gereken yer’ diye tanımladığı Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’ne AKP’nin ‘Millet Bahçesi’ yapma ısrarı devam ediyor. Mahkemenin iptal kararına rağmen planlanan millet bahçesi için 31 Temmuz’da ihale yapılacağı öğrenildi.

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılmaması için sosyal medyada açılan etiket kısa sürete TT oldu. İhaleye tepki gösteren Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Erol Kesici, gölet ve baraj yüzünden Salda’nın zaten tahribata uğratıldığına dikkat çekerek, “Dünya’da başka bir Salda yok. Pamukkale travertenleri nasıl korunuyorsa buraya da aynı özen gösterilmeli. Biz de kalkıp TOKİ’de ihaleye çıkarıyoruz. Göl öldü demektir. TOKİ’ye teslim edilen her yer yok oluyor.” dedi.

Salda’nın “dünya bahçesi” olduğuna vurgu yapan Kesici, şu çarıda bulundu: “Göle ulaşan kaynaklar üzerinde çok büyük bir kirlilik baskısı var. Göl çok yönlü tehdit altında. Ben oraya 30 yılımı verdim fakat anlatamadım. Pamukkale’de nasıl hata yapıldığını hatırlasınlar. Zamanında gelip bastılar, mangal yaktılar her türlü zararı verdiler. Şimdi girerken pantolon paçalarını bile sıvattırıyorlar. Tekrar ediyorum başka Salda yok. Bize kulak versinler. Biz bilim insanları olarak buraya millet bahçesi yapılmasını istemiyoruz. Bu sözümüz tarihe not düşülsün.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin