AKP’nin İYİ Parti planı!… Cumhur ve Millet ittifakları yeniden mi kurulacak?

AKP’li Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, sık sık MHP ile ittifaka devam edileceğini vurgulasa da AK Parti içinde yeni kurulacak partilerle birlikte 2023 ya da daha erken yapılacak bir seçimde hem Cumhur, hem de Millet İttifakı’nı oluşturan bileşenlerin değişebileceği, hatta ittifakların yeni baştan kurulabileceği dile getiriliyor.

Erdoğan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yakınlaşmasına dikkat çeken AKP kurmayları, “MHP lideri Bahçeli halinden oldukça memnun, çünkü AKP’den geçişler olduğu için oyu artıyor. Ama İYİ Parti ile kurulacak bir ittifakta yüzde 50+1’e ulaşmak daha garanti gibi duruyor. Hem MHP’ye giden oylar geri gelir hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’den MHP’ye göre daha fazla oy alınır” görüşünü dile getiriyor.

Bahçeli’nin son dönemde yaptığı çıkışların da AK Parti’nin bir başka partiye doğru yönelmesini önleme amaçlı olduğu dile getiriliyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün desteğiyle Ali Babacan’ın parti kurma hazırlıkları devam ederken, siyaset kulislerinde bir yandan erken seçim olup olmayacağı, yeni kurulacak partilerin ittifakları nasıl etkileyeceği tartışılıyor. Yeni sistem nedeniyle artık partilerin TBMM’de kaç milletvekili alacağından öte Cumhurbaşkanlığı seçimini kimin kazanacağının kilit önemde olduğuna dikkat çeken AKP kurmayları, bu zeminde en önemli konulardan birinin Davutoğlu ve Babacan’ın kuracağı partilerin potansiyelinin olacağına işaret ediyor. “Her iki parti bırakın yüzde 4-5’leri ya da barajı geçecek bir oy oranını AK Parti tabanından yüzde 1’er oy alsa bile 23 Haziran’da yüzde 52.5 ile Cumhurbaşkanı seçimini kazanan Cumhur İttifakı’nı zora sokar” görüşü dile getiriliyor. e kucaklama siyasetiyle yumuşama stratejisinin” partiye olumlu dönüşler getireceği hesabını yapan AK Parti yöneticileri, “Belediye başkanlarıyla toplantı yapılması çok olumlu bir adım oldu. Bunların devamı da gelecektir. Şu anda gerginlik partiye yaramıyor. PKK ile mücadele ve dış politikada ABD ile gerginlik ise Cumhur İttifakı’na yarıyor. Gerginlikten uzaklaşılması ve ortamın yumuşatılması kurulacak partileri olumsuz etkileyecektir” görüşünü dile getiriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin