AKP’nin 3600 ek gösterge suskunluğu

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü’yle ilgili açıklamalarının ardından 3600 ek gösterge tartışmaları yeniden alevlendi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimlerinden bir ay önce yaptığı açıklamada 3600 ek göstergeyi getireceklerini söylemişti. Aradan 2,5 yıl geçti. Bugüne kadar iktidar ya da küçük ortağı bu konuyla ilgili tek bir adım bile atmadı.

RUTİN AÇIKLAMA: ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR!

İktidar temsilcileri farklı tarihlerde yaptıkları açıklamalarda 2 yıldır ‘çalışmaların sürdüğünü’ söylüyor. Ancak bir türlü sonuçlanmayan çalışmaların hangi aşamaya geldiği konusunda hiçbir bilgi yok. Kemal Kılıçdaroğlu, dün Erdoğan’a 2,5 yıl önceki sözleri üzerinden yüklendi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na verdiği cevapta 3600 ek gösterge lafını ağzına bile almadı. Erdoğan, “Öğretmenler baş tacımız” demekle yetindi.

Memurlar için ek göstergenin 3600’e çıkarılması meslek gruplarına göre değişmekle birlikte emekli ikramiyesinin 20-25 bin, emekli maaşının ise ortalama 500 lira artması anlamına geliyor.

3600 ek gösterge Erdoğan’ın en büyük seçim vaatleri arasındaydı. Muhalefetin bu konudaki vaatlerine bir süre sessiz kalan Erdoğan, nihayet 24 Haziran seçimlerinden tam bir ay önceki konuşmasında, 3600 ek gösterge müjdesi vermek zorunda kaldı. Erdoğan, “Değerli kardeşlerim önemli bir konuya geliyorum. Burayı hassas dinleyelim. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3 bin 600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği gidermiş olacağız,” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR HİÇ BİTMİYOR!

Aradan 2,5 yıl geçti. Ancak bu konuda ne iktidar ne de küçük ortağı MHP bu konuda tek bir adım bile atmadı. Dönem dönem 3600 vaadinin sorulması üzerine farklı iktidar temsilcilerinden ‘çalışmaların sürdüğü’ açıklaması yapıldı. Geçtiğimiz yıl sonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1,6 milyon kişinin maaşlarında artış sağlayacak 3600 ek göstergenin çıkarılması için kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirtti.

ÖMER ÇELİK: TAMAMLANIRSA BİLGİ VERİRİZ!

15 Ocak 2020’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Cumhurbaşkanımız daha önce söz verdiği bir konu. 4 meslek için tek bir paket halinde geçirilmesi planlanıyor.” demişti bir soru üzerine. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise 17 Şubat 2020’de, “Benim bildiğim bu konularla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeni bir bilgi yok. Bu çalışmalar tamamlandığında biz de gereken bilgiyi veririz.” açıklamasında bulundu. Son olarak geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Bakanlıktaki arkadaşlarımız ile Çalışma Bakanlığı’nın 3600 ek gösterge konusundaki çalışmaları devam ediyor. Bunun belirli bir yükü söz konusu.” ifadelerini kullandı.

100 BİN ÖĞRETMEN EMEKLİ OLMAK İÇİN 3600’Ü BEKLİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle öğretmenlerin sıkıntılarını dile getirdi dün. Erdoğan’ın ‘3600 ek gösterge’ vaadini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Emekliliği gelmiş öğretmenler, ‘3600 ek göstergeyi bekliyorlar. 3600 ek gösterge verilsin ki emekli olalım’ diyorlar. Yüz binin üstünde öğretmen, ek göstergeyi bekliyor. Verin 3600’ü. Söz verdiniz…” ifadelerini kullandı. Sayıştay’ın raporuna göre 138 bin 393 öğretmene ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, buna rağmen yüz binlerce öğretmenin atamasının yapılmadığını söyledi.

ERDOĞAN, 3600’Ü AĞZINA BİLE ALMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na grup toplantısında cevap verdi. Kendilerinin, “Bana bir harf öğretenin kulu, kölesi olurum,” diyen bir medeniyete mensup olduklarını dile getirdi. Erdoğan, öğretmenlerin baş tacı olduğunu dile getirdi. Erdoğan’ın 3600 ek gösterge vaadiyle ilgili tek kelime etmemesi dikkat çekti.

3600 EK GÖSTERGE NE İŞE YARAYACAK?

Memurların maaşlarının hesaplanmasında uygulanan Ek Gösterge 3600 aynı zamanda emeklilik maaşlarının hesaplanmasında da kullanılıyor. Bir memurun ek göstergesinin 3000’den 3600’e çıkarılması durumunda alacağı emekli ikramiyesi yaklaşık 20 bin lira, emekli maaşı ise 500 lira artıyor. Örneğin 25 yıl çalıştıktan sonra emekli olan bir öğretmen bugün yaklaşık 85 bin lira ikramiye alırken, katsayının 3600 olması durumunda bu rakam 100 bin lirayı geçiyor. Maaşı ise 2 bin 600 liradan 3 bin 100 liranın üzerine çıkıyor.

500 bin öğretmen atama bekliyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğretmenlerin kendileri için ‘baş tacı’ olduğunu söylüyor. Peki gerçekten öyle mi? 2003’de KPSS’ye giren atama bekleyen öğretmen sayısı 127 bindi. Bu rakam bugün ÖSYM verilerine göre 455 bin. Sendikalar ise 500 bin öğretmenin atama beklediğini savunuyor. Atama bekleyen öğretmen sayısı 16 yılda 4 kat artmış.

ÖĞRETMENLER ‘MEVSİMLİK İŞÇİ’YE DÖNÜŞTÜ

Türk eğitim sisteminin en büyük sorunlarından biri de ‘ücretli öğretmenlik! İktidar temsilcileri, atanamayan öğretmenlerin mağduriyetleri ‘ucuz işgücü’ olarak kullanıyor. Ücretli öğretmene ders saati için uygun görülen ücret 17 TL civarında… Türk Eğitim-Sen’in rakamlarına göre 2012’de sayıları 53 bine yakındı. Bugün ise 81 bin civarında olduğu söyleniyor. Peki devlet neden bu sistemi tercih ediyor? Çünkü ücretli öğretmenlerin maliyeti, kadrolu öğretmenlerin neredeyse üçte biri kadar. Haftada 30 saat derse giren bir ücretli öğretmen sadece 1900 TL maaş alıyor. Sigortası ise 15 gün yatıyor. Sezon sonunda ise ‘işsiz’ kalıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin